Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere deteriorat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere deteriorat

buna ziua, certificatul de nastere al baietelului nostru nascut in italia a fost eliberat la ambasada anul acesta...acum suntem in romania si am notat ca pe certificat unele litere sau sters (nu in intregime)cam in 3 locuri pe certificat.Ce trebuie sa fac? mai e valabil sau trebuie sal schimbam si daca da unde ar trebui sal schimbam.mentionez k suntem in romania!sunt speriata ca am inteles ca cei de la pasapoarte sunt foarte severi(vrem sa-i facem si pasaport aici)
va multumesc!
Chiar daca copilul s-a nascut in Italia trebuie sa obtineti un certificat de nastere eliberat de catre autoritatile romane, primaria de care apartineti prin oficiul ei de stare civila.
Cu acel certificat de nastere puteti sa faceti minorului pasaport. Este cetatean roman.
Cetatenii romani detin obligatia ca in termen de 6 luni de la intoarcerea in tara, sau de la primirea din strainatate a certificatului de nastere, sa solicite transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidenta a persoanelor/primaria locului de domiciliu
Pentru transcrierea certificatului-prechimbarea cu certificat romanesc sunt necesare
1. Certificatul / Extrasul de nastere, eliberat de autoritatile din strainatate
- original si copie
Documentele administrative emise de autoritatile straine precum si traducerile acestora care sunt facute la un notar public din strainatate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii: - documentele eliberate de institutii ale statelor semnatare ale Conventiei de la Haga la care Romania a aderat, trebuie sa aiba aplicata apostila se aplica pe spatele certificatului sau o anexa la certificat,
2. Traducerea legalizata a certificatului/extrasului de nastere, efectuata in Romania sau in strainatate - original si copie
3. Cartile de identitate ale parintilor pentru cetatenii romani cu domiciliul in tara, pasapoartele pentru parintii cetateni romani cu domiciliul in strainatate - copii xerox si original -in acest caz este necesara dovada ultimului domiciliu in tara, care se solicita la Serviciul public comunitar local de Evidenta a Persoanelor)
Persoanele care fac dovada cetateniei romane cu certificatul de depunere a juramantului de credinta eliberat de Ministerul Justitiei si Libertatilor cetatenesti, adreseaza cererea de transcriere la Directia de stare civila
Persoanele care se legitimeaza cu permis de sedere permanenta eliberat de Oficiul Roman pentru Imigrari, care atesta domiciliul in Romania, vor adresa cererea primarului unitatii administrativ-teritoriale a localitatii de domiciliu, potrivit datelor inscrise in permis
4. Certificatul de casatorie al parintilor, certificatele de nastere/deces ale parintilor, sentintele de divort, precum si traduceri legalizate, dupa caz - original si copie

ynocentta, utilizator
poate nu am explicat eu bine: baiatul are certificat de nastere romanesc pe care lam facut la ambasada in italia apoi am luat un titlu de calatorie si am venit cu el in tara,iar problema ,e ca acum pe certificat sau sters din litere...si eu nu stiu daca pot sai schimb certificatul de nastere la noi la judet sau in italia la ambasada de unde ne-a fost eliberat certificatul
Certificatul il puteti schimba la Sc.1 Bucuresti, unde va si indic sa apelati. Desigur puteti sa-l solicitati si prin serv.de stare civila de la primaria de domiciliu dar dureaza 1 luna, poate chiar mai mult pana vine si banuiesc ca fiind cu bebelusul in tara va grabiti sa plecati. Apoi puteti solicita pentru micut pasaport in regim de urgenta -se elibereaza in aceeasi zi si plecati spre Italia. Costa 2 lei. Predati certif.vechi pe baza de buletin valabil si solicitati unul nou pe motiv de deteriorare.
Justitiarul711, utilizator
Doamne nu pot sa cred ce mi se intampla!!!eu locuiesc in jud mures cei de la primarie mi-au spus ca nu pot sa-mi elibereze ei nici un certificat nou,ci doar Ambasada romaniei la roma de unde mi-au dat originalul(cica trebuie sa merg acolo)ceea ce mi-e imposibil ca nu am cum baiatul nu are pasaport pe care nu-l pot face fara certificat!mentionez ca pe certificat e trecut adresa din romania doar ca e eliberat de ambasada romaniei si de aceea trebuie sa merg acolo. va rog daca poate cineva sa ma ajute!!!!