avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere romanesc pt copii nascuti in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere romanesc pt copii nascuti in strainatate

Buna!
Am 2 copii nascuti in strainatate(unul in Canada si altul in USA).
Am reusit sa le obtin Apostila pe certificatele de nastere si in curand o sa le am traduse si legalizate in limba romana.
* Vreau sa plec din Ro impreuna cu copiii in vizita, in strainatate .Pot sa-i duc daca Tatal copiilor nu este impreuna cu noi?.
**As dori sa stiu de ce acte sau ce imputernicire am nevoie de la tatal copiilor ca sa le pot face la copii certificate de nastere romanesti si apoi ce acte am nevoie pentru a obtine pasapoarte romanesti ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: ContSters114893 , utilizator 13:15, 27 Mai 2010
Adresati-va Institutului National de Evidenta Persoanelor-Telefoane :440.27.70,440.25.40,440.24.40,746.70.47,746.70.48, 746.70.49,413.54.42 sau in cadrul primariei

O IMPUTERNICIRE NOTARIALA DIN PARTEA TATALUI

a) Eliberarea sau preschimbarea paşaportului simplu:

- cererea tip model 1 şi anexa (cartonaş);
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original şi copie xerox. În cazul prezentării buletinului de identitate sau cărţii de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;
- dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului:
• 32 LEI - taxa consulară (se poate achita la agenţiile CEC sau Trezorerie);
• 64,20 LEI - costul paşaportului (se poate achita la agenţiile CEC sau sucursalele BCR);
- paşaportul anterior, dacă este cazul.
Ultima modificare: Joi, 27 Mai 2010
Zamfir Cristian, Avocat
LidyHM a scris:

Buna!
Am 2 copii nascuti in strainatate(unul in Canada si altul in USA).
Am reusit sa le obtin Apostila pe certificatele de nastere si in curand o sa le am traduse si legalizate in limba romana.
* Vreau sa plec din Ro impreuna cu copiii in vizita, in strainatate .Pot sa-i duc daca Tatal copiilor nu este impreuna cu noi?.
**As dori sa stiu de ce acte sau ce imputernicire am nevoie de la tatal copiilor ca sa le pot face la copii certificate de nastere romanesti si apoi ce acte am nevoie pentru a obtine pasapoarte romanesti ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Buna ziua,
Doamna,

Iesirea din tara a copiilor minori este posibila numai cu acordul ambilor parinti. Cum inteleg ca ei vor calatori cu dvs. atunci aveti nevoie numai de acordul tatalui. Declaratia poate fi data in fata unui notar (daca tatal e in Romania) si la consulatul/ambasada Romania din tara unde se afla tatal daca e in strainatate. Vedeti si rubrica ''conditii de calatorie- minori'' pe site www.PolitiadeFrontiera.ro

O alta chestiune e legata de obtinerea certificatelor de nastere romanesti prin transcrierea celor straine. Adresat-va starii civile de domiciliu si verificati daca chiar trebuie vreo declaratie a tatalui in acest sens. Din cate stiu e nevoie doar de actul lui de nastere.

Dupa ce obtineti certificate romanesti pentru copii si daca doriti sa le faceti pasapoarte romanesti atunci aveti nevoie si de o declaratie a tatalui data special pentru asa ceva. Dar cum inteleg ca minorii sunt nascuti unul in Canada si altul in Statele Unite ma intreb daca n-ar fi mai avantajos sa aveti pentru ei pasapoartele acestor tari. Fireste, nu va impiedica nimeni sa le faceti certificate romanesti insa pasapoartele romanesti va folosesc la ceva daca ei au deja pe cele din tarile unde-s nascuti?

Multumesc.
eu pot sa va spun de transcriere, printre altele mai fac si asta....
cererea se depune la primaria locului dvs. de domiciliu + certificatele originale de nastere( apostilate) + traducerea legalizata a acestora. De la parinti e nevoie de CI, certif. de casatorie (daca e cazul), si certif. de nastere. Daca parintii nu au acelasi domiciliu, trebuie sa dea o declaratie cu privire la dom. copiilor, declaratie data in fata of. de stare civila sau la notariat.

Iar pasapoarte, de orice fel or fi-temporare sau electronice nu pot fi facute decat cu certificate de nastere romanesti in original !!!!
Ultima modificare: Joi, 27 Mai 2010
ContSters114893, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport/carte de identitate - reinnoire in anglia MihaelaMills MihaelaMills Sunt in Anglia de 8 ani, si de curând mi-au expirat buletinul/pasaportul!! De câteva luni bune încerc in zadar sa trimit e-mailuri ambasadei de la Londra sa ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru schimbarea documentelor personale de identitate in urma unei casatorii. Alusa Alusa Buna, Situata in Anglia,..casatorita acum 2 ani in Anglia,..inca nu am reusit sa vin in Romania sa-mi schimb numele si documentele de identitate! Rugamintea ... (vezi toată discuția)
Probleme cu pasaport copil btmariuss btmariuss Buna ziua, am o problema si vreau sa ma lamuriti, daca puteti? O ruda a nascut in Italia anul trecut, copilul are in momentul de fata 8 luni. Are certificat ... (vezi toată discuția)