Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de inchiriere expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de inchiriere expirat

Buna ziua, as vrea si eu sa ma lamuresc in legatura cu un contract de inchirere al unui spatiu comercial care a fost valabil 2 ani si a expirat la 1 mai 2009. Am inceput deja demersurile de a semna un nou contract cu propietarul. Sediul social al firmei este chiar acest spatiu comercial care se afla la parterul unui bolc. Problema este ca intre timp firma apare in evidentele Registrului Comertului ca avand contractul de inchiriere expirat! Se poate pune probleme dizolvarii firmei? Sau care sunt consecintele in acest sens? Dupa ce obtin o copie a contractului de inchiriere inregistrata la administratia Fiscala de catre propietar trebuie sa o depun la Registru Comertului ?
Va multumesc!
Da, va trebui sa mergeti la Registrul Comertului sa va prelungiti perioada valabilitate sediu, din pacate, ori de cate ori va expira perioada contractului , la fel va expira si perioada valabilitate sediu. In cazul in care nu depuneti aceasta se poate merge pana la radierea firmei din oficiu, intrucat, o firma fara sediu.....
va multumesc pentru raspuns. Atunci sa inteleg ca nu e nici o problema daca o sa ajung la Registrul Comertului cu noul contract de inchiriere pana la sfarsitul lunii in curs ? Contractul a fost deja smenat urmeaza depus la Fisc.
Mergeti linistit la Registru cxu contractul de inchiriere.Nu se misca lucrurile asa de repede in cea ce priveste dizolvarea unei societati.Dureaza in unele cazuri si ani de zile pana se ia decizia dizolvarii unei societati.