Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit reinvestit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit reinvestit

va rog sa ma lamuriti si pe mine referitor la acesta scutire de profit,la ce avem scutire daca cumparam liesing mijloc de transport (tiruri si remorci pt tiruri) avind in vedere ca ob principal de activitate a firmei este transport de marfuri intern si international
Potrivit Cod fiscal:

ART. 19^4 Scutirea de impozit a profitului reinvestit (în vigoare din 1 iulie 2014)

(1) Profitul investit în echipamente tehnologice - maşini, utilaje şi instalaţii de lucru - astfel cum sunt prevăzute în subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, folosite în scopul desfăşurării activităţii economice, este scutit de impozit.

Potrivit Catalogul privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe:

sugrupa 2.1. ECHIPAMENTE TEHNOLOGICE (MAªINI, UTILAJE ªI INSTALAŢII DE LUCRU)

Ce ati mentionat d-voastra:
mijloc de transport (tiruri si remorci pt tiruri)
este la 2.3. MIJLOACE DE TRANSPORT.