avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie si reangajare ???!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie si reangajare ???!!!!

patronul meu are 2 firme: x si y. firma X are 3 angajati eu, patronul si contabila.
firma y are 2 angajati, mai exact 2 angajate: sotia patronului si contabila . contabila a a intrat in concediu prenatal incepand cu luna mai, iar sotia patronului va intra si ea in concediu prenatal incepand cu luna iunie.
deci firma Y va ramane "descoperita" , iar firma X va ramane cu 2 angajati.
care este modalitatea de a ma muta in firma Y fara sa-mi dau demisia si fara reangajare.?
va multumesc anticipat. o zi buna.
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 16:17, 14 Mai 2009
Puteti incheia un al 2-lea contract de munca cu firma Y pe langa cel cu firma X.
In cazul in care veti incheia al 2-lea contract de munca cu firma y, nu va ramane decat sa mai stabiliti unde veti avea functia de baza.
si daca seful nu doreste acest lucru? sa inteleg , ca singura modalitate este aceea de a-mi da demisia si apoi reangajare?
Seful ce doreste?
dar dumneavoastra?

Angajarea la o alta firma Y, Z, Q nu are legatura juridic cu contractul dvs la firma X (cu exceptia singurei obligatii ca trebui sa decalrati unde alegeti functia de baza).
Transfer nu mai exista..
Detasati-va :)

Alte discuții în legătură

Concurs contabil sef scoala gimnaziala amaliaf amaliaf Contabilul de la scoala si-a dat demisia si am inteles ca nu se poate da concurs pentru ocuparea postului vacant- 0,25 norma. Va rog sa ma ajutati cu ... (vezi toată discuția)
Detasare popanaid popanaid Buna ziua, Societatea X are un angajat , proaspat absolvent, pentru care a primit o subventie de la stat. Pentru o perioada determinata de 2 luni societatea ... (vezi toată discuția)
Detasarea live_maz live_maz care este procedura prin care un salariat poate fi detasat? exista o corespodenta tipica intre cele 2 soc? (vezi toată discuția)