Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretare sentinta definitiva de condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretare sentinta definitiva de condamnare

Buna ziua, va rog oferiti-mi o interpretare la urmatoarea sentinta:

In baza art. 334 C. proc. pen. admite cererea de schimbare a incadrarii juridice formulata de aparatorul lui X din art. 26 C. pen. rap. la art.215 alin. 1,2,3 si 5 C. pen. cu aplic. art. 41 alin. 2 C. pen. in art. 26 C. pen. rap. art. 215 alin. 1,2,3 C. pen. cu aplic. art. 41 alin. 2 C. pen.
In baza art. 7 alin. 1 din Legea nr. 39/2003 cu aplic. art. 74 al. 1 lit a Cod penal din 1969 art. 76 lit. b Cod penal din 1969 si art. 320 indice 1 al. 7 Cod procedura penala din 1968, condamna pe X la pedeapsa 1 an inchisoare.
In baza art. 26 Cod penal din 1969 rap. la art. 49 din L. 161/2003 cu aplic. art. 41 al. 2 Cod penal din 1969 cu aplic. art. 74 al. 1 lit a Cod penal din 1969, art. 76 lit. c Cod penal din 1969 si art. 320 indice 1 al. 7 Cod procedura penala din 1968, condamna pe X la pedeapsa de 9 luni inchisoare.
In baza art. 26 Cod penal din 1969 rap. art. 215 alin. 1,2,3 Cod penal din 1969 cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal din 1969 si art. 320 indice 1 al. 7 Cod procedura penala din 1968, condamna pe X la pedeapsa de 1 an inchisoare.
Aplica lui X pedeapsa cea mai grea de 1 an inchisoare.
In baza art. 71 Cod penal din 1969 interzice lui X exercitarea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II-a si b Cod penal din 1969 pe durata executarii pedepsei.
In baza art. 81 Cod penal din 1969 dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe durata unui termen de incercare de 3 ani, stabilit potrivit art. 82 Cod penal din 1969.
In baza art. 71 al. 5 Cod penal din 1969 suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei principale.
Atrace atentia lui X asupra art. 83 Cod penal din 1969.

Va multumesc anticipat!
Legea 290/2002:
Art. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:

a) faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracţiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă de libertate de cel mult 3 ani şi au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
f) s-a dispus renunţarea la urmărire penală sau clasarea faţă de ele ori s-a pronunţat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;
h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
i) au trecut 5 ani de la data aplicării uneia dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute de art. 91 din Legea nr. 15/1968 privind Codul penal, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) În cazul când în cazierul judiciar al persoanelor prevăzute la alin. (1) lit. a)-d) şi f) există şi alte menţiuni, se şterg numai menţiunile care impun scoaterea din evidenţă.
Daca inauntrul termenului de incercare nu veti savarsi o alta infractiune si nici se va pronunta revocarea suspendarii conditionate, dupa expirarea termenului de 3 ani va interveni reabilitarea de drept a pedepsei aplicate.
Va foarte multumesc!
Iata un raspuns simplu si pe intelesul tuturor. :)
Succes in ceea ce va propuneti si numai bine!