Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare PJ
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare PJ

Buna ziua,

As dori sa aflu care sunt taxele, impozitele, cheltuielile totale pentru infiintarea unui PJ in domeniul alimentatiei publice.
De asemenea, ma intereseaza sa stiu lunar ce cheluieli apar, si prin aproximatie care este suma (lunara) de care trebuie sa dispun?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Pentru infiintare, taxele de registru sunt la fel pentru toate societatile, indiferent de domeniul de activitate (aproximativ 550 - 600 Lei), impozite nu se platesc decat cand societatea are venituri / angajati etc.si sunt raportate la acele venituri / salarii. Acum, eu nu am cum sa apreciez cat va va costa sediul, amenajarea lui pentru a-l transforma in restaurant, utilarea etc. (cam multe necunoscute in ecuatia dumneavoastra de mai sus...).

Din nou, o suma lunara de care sa dispuneti.... e cam mult. E necesar sa indepliniti niste formalitati suplimentare pentru obtinerea tuturor acordurilor / avizelor / autorizatiilor pentru un restaurant. Si necesitatea obtinerii unora dintre autorizatii depinde direct de numarul de locuri cu care restaurantul va fi prevazut.

Va recomand sa va stabiliti un plan de afacere concret si apoi sa solicitati sfaturi si opinii. Eventual sa apelati si la persoane specializate care sa va asiste si reprezinte in demersuri.

Mult succes!