Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... s.r.l. , p.f.a. sa I.I.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

s.r.l. , p.f.a. sa I.I.

ma gandesc sa deschid o afacere : rulota fast-food, care varianta este mai acceptabila privind plata taxelor si a actelor. Rulota nu vreau sa o pun intr-un loc fix... ma gandesc sa umblu prin targuri piete si (de ce nu) pe litoral in apropierea plajelor (nu pe plaja! nu vreau sa am de a face cu cei de la apele romane).Si care este codul CAEN la care ma incadrez?
va multumesc pentru raspuns/pareri

Personal cred ca ar fi mai potrivit PFA sau II pentru tipul dumneavoastra de activitate
Codul CAEN puteti sa-l cautati in nomenclator sau o sa-l aflati la infiintare
PFA
Avantajele acestei forme juridice sunt:
– costurile înfiinţării sunt mai reduse (aproximativ 250 RON taxe percepute de Registrul Comerţului);
– cheltuieli mici de administrare ;
– contabilitatea se poate ţine chiar şi de persoană care a solicitat înfiinţarea PFA-ului şi nu este nevoie de un contabil autorizat. În situaţia în care optaţi pentru angajarea unui contabil costul serviciilor de contabilitate este mult mai redus decât în cazul unui SRL;
– se vor depune numai câteva declaraţii la ANAF
– o persoană fizică autorizată poate avea angajaţi;
– PFA-urile pot beneficia de profitul realizat oricând fără a împărţi dividendele sau a trece anul în documentele oficiale, dar bineînţeles să ia în calcul taxele ce vor trebui plătite către stat pentru acel profit
– procesul de desfiinţare a unui PFA este mult mai simplu şi necesită costuri mai mici
– un PFA are doar trei obligaţii către bugetul de stat: impozit 16% pe venitul net, 5,5% din venitul brut pentru sănătate şi 26.3 din venitul lunar declarat de asigurat (adică venitul pentru care doresc să se asigure) contribuţii la sitemul de pensii CAS.
- Există şi anumite categorii de PFA care nu datorează contribuţii la pensii.

Dezavantajele unei PFA:
– pentru a putea înfiinţa o PFA este obligatorie depunerea unor documente care atestă pregătirea şi experienţa profesională a solicitantului în domeniul de activitate solicitat: diplome, atestate, carte de muncă din care rezultă experienţa profesională, etc;
– se pot alege doar codurile CAEN ce privesc activitatea în care se doreşte autorizarea PFA-ului; asta înseamnă că nu în orice domeniu poți funcționa ca PFA
- Contribuţiile pentru sănătate şi CAS se vor plăti şi în situaţia în care PFA-ul nu realizează venit în cursul unui an, iar în această situaţie stabilindu-se ca bază de calcul venitul minim pe economie.
- în situaţia unor datorii ale PFA răspunderea persoanei fizice este maximă. Pentru a achita toate datoriile antreprenorii pot ajunge chiar să-şi sacrifice şi bunurile personale;
– posibilităţi mai reduse de dezvoltare a afacerii în unele situaţii.
Aici gasiti informatii depre procedura de infiintarea a unui PFA

SRL (Societate cu Răspundere Limitată)
Avantajele acestei forme juridice sunt:
– nu este obligatorie depunerea unor documente care atestă pregătirea şi experienţa profesională a fondatorilor firmei în domeniul de activitate;
– se pot alege mai multe coduri CAEN pentru a putea desfăşura mai multe activităţi economice din domenii diferite; nu există limite de activitate
– în cazul datoriilor, răspunderea fiecărui asociat este limitată la capitalul social pe care l-a depus în momentul înfiinţării firmei;
– SRL-urile au acces şi pot participa la licitaţii private sau publice;
- începând cu data de 1 februarie 2013 toate firmele care realizează venituri sub 65.000 de euro, indiferent de numărul de salariaţi, plăteasc un impozit de doar 3% pe venituri (care-l înlocuiește pe cel de 16% profit). Avantajul este clar pentru firmele cu cheltuieli mai mici și, în unele cazuri acest impozit pe micro, poate face un SRL mai avantajos fiscal chiar decât un PFA.
– întreprinzătorii tineri (sub 35 de ani) pot descoperi beneficiile programului de înfiinţare a societăţilor de tip SRL-D, în cadrul căruia pot solicita sprijin nerambursabil de la stat (în limita sumei de 10.000 euro) şi pot beneficia de diferite reduceri de taxe, cum ar fi cele de înfiinţare percepute de Registrul Comerţului;

Dezavantajele acestei forme juridice sunt:
– înfiinţarea unui SRL necesită o investiţie mai mare decât în cazul unui PFA. Taxele percepute de Registrul Comerţului sunt de 550 lei (în cazul înfiinţării unui SRL cu asociat unic) ;
– la înfiinţarea unui SRL este obligatorie depunerea capitalului social minim de 200 de lei;
– contabilitatea se va ţine de un contabil autorizat care va întocmi şi va semna toate declaraţiile şi raporturile depuse la organele de inspecţie fiscală; costuri pentru contabilitate sunt mai mari decât în cazul unui PFA și în general cheltuielile de administrare sunt mai mari.
– Pe lângă impozitul de 16% pe profit (sau 3% pe venit în cazul unei microîntreprinderi) asociaţii SRL-urilor vor fi obligaţi să plătească încă 16% impozit pe dividende. Este singura modalitate legală de a scoate bani din firmă (spre deosebire de PFA). Mai mult, dacă un asociat nu are şi alte surse de venit de natură salarială, statul va aplica și va reține contribuţia de asigurări sociale din dividende;
– desfiinţarea unui SRL presupune o procedură complicată, durează mult timp (aproximativ 2 luni) şi necesită costuri mai mari.

Analizând atât avantajele cât şi dezavantajele fiecărei forme juridice prezentate mai sus puteţi să alegeţi care din cele două forme va este mai avantajoasă în desfăşurarea activităţii economice, conform legislaţiei în vigoare dar și a specificului activității pe care doriți să o porniți.

situatia este urmatoarea : rulota deja am cumparat-o in toamna pe numele meu (pentru a avea timp sa o amenajez )...dupa ce am citit raspunsul Dvs inclin spre SRL-D dar sunt nevoit sa-l fac pe numele sotiei mele deoarece eu nu ma mai incadrez din cauza varstei (ghinion #-o ).
1- este posibil sa accesez acele fonduri nerambursabile pentru SRL-D daca rulota este pe numele meu si SC pe numele sotiei (suntem casatoriti legitim) ?
2- eu trebuie sa fiu angajat sau pot figura ca asociat ?
3- cum trebuie declarat punctul de lucru ?
va multumesc