Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... voluntariatul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

voluntariatul

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutați cu o informație legata de perioada de voluntariat. Vreau sa aplic la un post intr-o institutie publica si conform legii 188/1999 am nevoie de vechime in speciailtatea studiilor de 5 ani. Nu am acesti 5 ani , in schimb am o adeverinta din care rezulta ca am prestat munca voluntara in domeniul respectiv, dar la un SRL(birou de contabilitate si consultanta fiscala). Intrebarea mea este pot sa completez diferenta necesara cu acesta adeverinta? Sau se ia in considerare numai activitatea prestata in ONG ?
Multumesc anticipat
Se poate face voluntariat la un SRL?

Nu se poate.ART.3 (C) LG 78/2014""organizatia-gazda este persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat"'
Tot mai multe SRL pacalesc tineri sa desfasoare activitati fara sa fie platiti sub pretext ca voluntariatul costituie vechime in munca...uitand sa mentioneze ca voluntariatul nu se poate face oriunde si in orice conditii.

www.avocatnet.ro/content/art...
@ ada_14

Nu vi se va lua in considerare acea adeverinta, intrucat Lgea nr.78/2014 nu produce efecte retroactiv.
multumesc pentru raspunsuri. Am inteles ca la SRL nu se poate face, asta e, dar nu inteleg ce fac cei care au eliberate adeverinte la un ONG sau fundatie, de spuneti ca nu se aplica retroactiv. Deci cele eliberate in baza legii din 2001 nu mai sunt valabile? Sunt curioasa doar . Multumesc inca odata.
Codul Civil :
Art. 6 Aplicarea în timp a legii civile
(1) Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere retroactivă.
(2) Actele şi faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârşite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârşirii ori producerii lor.