Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Poate o persoanã cu handicap sã beneficieze de ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Poate o persoanã cu handicap sã beneficieze de fonduri europene ?

Poate o persoană cu handicap să beneficieze de fonduri europene ? și care sunt pașii de urmat ?
intai trebuie sa va faceti un proiect care sa poata sa fie admis de catre comisie.
buna ziua,
depinde de handicapul pe care il are si ce doreste sa realizeze prin atragerea de fonduri,daca puteti sa dati mai multe detalii ar fi foarte bine.
Nu exista niciun avantaj pentru persoanele cu handicap, pe vreun program cu fonduri europene. Teoretic, doar daca gasiti o finantare foarte specializata sau doar daca, prin cine stie ce noroc, gasiti un proiect facut de altii care se adreseaza unui grup-tinta in care sa va incadrati si sa primiti de acolo ceva avantaje (cursuri, ceva bani - putini).
Da.
1. identificati daca o autoritate competenta finanteaza printr-un apel de proiecte viziunea dumneavoastra.
2. modificati viziunea pe cerinta finantatorului (autoritatea competenta)
3. analizati foarte critic necesitatea unei finantari
4. realizati draftul unui proiect
5. verificati daca va incadrati in conditiile de eligibilitate, timp, realizarea indicatorilor, conformitate cu legislatia, capacitate de plata si sutinerea financiara (si restul nebuniilor)
6. DACA hotarati ca cel putin cele de mai sus sunt - roz - incepeti proiectul. POIECTUL inseamna investitie personala care se poate sa nu fie recuperata (avize, autorizatii, cursuri, scriere proiect, plan de afaceri si milte altele). De ce se poate sa nu fie recuperate, pai simplu, daca în baza proiectului depus nu se semneaza un contract de finantare cu autoritatea competenta tocmai ati pierdut investitia initiala ( se poate ca parte din investitie sa nu fie recuperabila chiar daca semnati contractul de finantare).
7. Depuneti proiectul la autoritatea competenta.
8. Matanii, rugaciuni, acatiste
9. Daca primiti solicitarea autoritatii de a semna contractul de finantare reluati punctul 3
10. Dumnezeu cu mila, mult Diazepan si succesiii ( de aici alta etapa - derularea proiectului).

Impiedicarea unei persoane cu dizabilitati de a accesa un drept se pedepseste conform legislatiei in vigoare.

Nu exista norme legale care sa ingradeasca sau sa limiteze acesul la finantarile Europene pentru persoanele cu dizabilitati.

Exista norme legale care nu permit persoanelor cu anumite dizabilitati efectuarea unor actiuni/demersuri.
Mă puteți ajuta să identific o autoritate competentă care să finanțeze viziunea mea! Viziunea mea este: achiziționarea de apartamente pentru fiecare persoană cu handicap care se poate întreține și eventual acordarea unui ajutor financiar acelei persoane pentru o perioadă de timp până își găsește de lucru! Eu am handicap grad II accentuat fără drept de muncă, deci de aceea zic de acordarea unui ajutor financiar. Si am tutelă! Tutela, care e mama mea va renunța in curând la acest drept in favoarea cuiva din direcția dgaspc de care aparțin, adik in favoarea unui străin și atunci chiar nu voi mai putea face nimic. Sunt multe persoane cu handicap în cămine care se pot descurca pe cont propriu, de exemplu la mine în cămin mai este cel puțin o persoană! Mulți nu găsesc ajutor la rude, cum sunt eu, in sensul de a deveni independentă. Există oare vreo autoritate sau ong care să-și fi dat seama de acest lucru! De exemplu eu aș vrea să depun o cerere la o astfel de autoritate care prin absurd s-ar ocupa cu achiziționarea de apartamente pentru persoane cu handicap pentru a beneficia din partea acestei autorități evident de un apartament.

Gedu a scris:

Da.
1. identificati daca o autoritate competenta finanteaza printr-un apel de proiecte viziunea dumneavoastra.
2. modificati viziunea pe cerinta finantatorului (autoritatea competenta)
3. analizati foarte critic necesitatea unei finantari
4. realizati draftul unui proiect
5. verificati daca va incadrati in conditiile de eligibilitate, timp, realizarea indicatorilor, conformitate cu legislatia, capacitate de plata si sutinerea financiara (si restul nebuniilor)
6. DACA hotarati ca cel putin cele de mai sus sunt - roz - incepeti proiectul. POIECTUL inseamna investitie personala care se poate sa nu fie recuperata (avize, autorizatii, cursuri, scriere proiect, plan de afaceri si milte altele). De ce se poate sa nu fie recuperate, pai simplu, daca în baza proiectului depus nu se semneaza un contract de finantare cu autoritatea competenta tocmai ati pierdut investitia initiala ( se poate ca parte din investitie sa nu fie recuperabila chiar daca semnati contractul de finantare).
7. Depuneti proiectul la autoritatea competenta.
8. Matanii, rugaciuni, acatiste
9. Daca primiti solicitarea autoritatii de a semna contractul de finantare reluati punctul 3
10. Dumnezeu cu mila, mult Diazepan si succesiii ( de aici alta etapa - derularea proiectului).

Impiedicarea unei persoane cu dizabilitati de a accesa un drept se pedepseste conform legislatiei in vigoare.

Nu exista norme legale care sa ingradeasca sau sa limiteze acesul la finantarile Europene pentru persoanele cu dizabilitati.

Exista norme legale care nu permit persoanelor cu anumite dizabilitati efectuarea unor actiuni/demersuri.

EvaSm, utilizator