Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fonduri europene pt. achizitie autoturism pt. persoana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fonduri europene pt. achizitie autoturism pt. persoana cu handicap grav

Buna ziua, Stimate Doamne/ Stimati Domni!
Stiu ca exista posibilitatea ca persoanele cu handicap grav(eu sufar de o semipareza stanga, din 18.11.2010) sa poata achizitiona, un autoturism nou, cu fonduri europene.
Imi puteti spune, va rog, ce ar trebui sa fac pentru a beneficia si eu de acest drept? In situatia mea, imi este neaparat necesar!!!
Mii de multumiri si scuze pt. deranj!!!

Nu exista norme legale care sa ingradeasca sau sa limiteze acesul la finantarile Europene pentru persoanele cu dizabilitati.
Este greu ca o persoana fizica sa obtina fond european individual acordat,este necesar de parcurs o procedura complexa,realizare proiect individual ,sau mai convenabil alaturarea dv la un grup cu acelasi interes ca al dv
Teoretic, este necesar sa gasiti o finantare specializata sau un proiect care se adreseaza unui grup-tinta in care sa va incadrati si sa beneficiati de cota parte avantaj financiar
Ar trebui sa parcurgeti mai multe etape
1. identificati daca o autoritate competenta finanteaza printr-un apel de proiecte viziunea dumneavoastra.
2. modificati viziunea pe cerinta finantatorului
3. analizati necesitatea unei finantari
4. realizati draftul unui proiect
5. verificati daca va incadrati in conditiile de eligibilitate, timp, realizarea indicatorilor, conformitate cu legislatia, capacitate de plata si sutinerea financiara
6. Proiectul implica investitie personala care se poate sau nu sa fie recuperata =avize, autorizatii, cursuri, scriere proiect, plan de afaceri ,etc.
Exista riscul ca in baza proiectului depus ,sa nu fie semnat un contract de finantare cu autoritatea competenta situatie in care se pierde investitia initiala
7. Depuneti proiectul la autoritatea competenta.
8.Daca primiti solicitarea autoritatii de a semna contractul de finantare reluati punctul 3
Exista norme legale care nu permit persoanelor cu anumite dizabilitati efectuarea unor actiuni/demersuri pentru obtinere fonduri europene
Puteti incerca obtinerea de mijloc de transport ,contactand ONG care reprezinta si apara interesele persoanelor cu dizabilitati