Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Probleme de pensie in grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Probleme de pensie in grad de handicap

Sint pensionata pe caz de boala din 2006 cu diabet zaharat tip 1 insulino dependent cu 4 prize de insulina pe zi.Diabetul s a depistat in 2002 ,dar este un diabet ereditar.In 2008 am facut dosarul pentru pensia in grad de handicap ,fiind aprobat fara nici un fel de probleme si primind pensia pina in martie anul curent.La revizuire anul acesta mi s a cerut un document ,sa demonstrez ca am avut boala dobindita inainte de virsta de 25 de ani.Ce nu inteleg eu ,daca este o boala ereditara dovedita ,bunica din partea mamei avind diabet insulino dependent , ce acte doveditoare imi cer .Stiu sigur ca diabetul l am avut inca de cind eram copil ,fiind mai bolnavicioasa ,dar nimeni nu mi a facut o analiza ,sa mi ia o glicemie,tot raul pe care l aveam era pus pe criza biliara.As dori sa stiu cit de legal e ceea ce se intimpla cu bolnavii de diabet in general ,avind in vedere ca cunosc 3 cazuri in care se primeste pensia de handicap de la ochi ,numai avind boala din copilarie si pu rtind ochelari fara sa necesite un tratament ,si mai ales necerind nici un document care sa rezulte ca boala e din copilarie. Eu am toate documentele care imi arata afectiunile generate de diabet polineuropatie diabetica,nefropatie diabetica,retinopatie diabetica ,plus alte boli cum ar fi discopatie lombara ,gastrita cronica si o operatie de colecist. As dori un raspuns la intrebarile mele ,Va multumesc anticipat.
Solicitati control la medicul specialist si la comisia medicala de expertiza medicala persoane cu handicap