Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Inima unei natiuni si virusul ce ne mananca sufletele
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Inima unei natiuni si virusul ce ne mananca sufletele

ma uitam acum cateva momente la interpreta Moldovei la Eurovision si mi-a venit sa exclam:- ce inima a avut poporul asta!
undeva in mijlocul satelor maramuresene, in Bucovina, in Banat, Crisana...in Oltenia, Dobrogea si peste Prut...undeva mai exista un puls al veseliei si barbatiei acestui neam... In rest totul pare un organism in coma, plin de organe transplantate...fara sange in vene, cu o rasuflare bolnava...
Poporul acesta ARE o inima...trupul sau este atacat insa de virusul porcin(a se citi politic)
As vrea sa adug faptul ca pana la un punct fiecare constientizeaza cele postate de Dvs, insa oricat am dori in fiinta noastra se ne opunem acestui "virus" nu cred ca reusim. Cateodata am impresia ca totul este extraordinar de bine calculat si totul decurge exact cum o forta absolut extrasenzoriala ne ghideaza pe fiecare in felul sau sa parcurgem pas cu pas etapele unui plan foarte bine stabilit. Oricat de mult realizam in subconstientul nostru ca parcurgem un drum pe care care nu ne va duce in timpul si spatiul propus de noi, impotrivirea ar fi absolut inutila. Ar trebui sa recunoastem, ca mai stim, tot la fel de bine, ca cei care au constientizat prea mult din ceea ce se intampla, sau au ghicit intamplator, au fost anihilati, intr-un fel sau altul, iar lucrurile incriminate de ei cu voce tare au ramas doar la faza de ecou.
iar acele ecouri se mai aud inca...;) dar pe zi ce trece tot mai palid si mai slab.
eu.ro.lex a scris:

iar acele ecouri se mai aud inca...;) dar pe zi ce trece tot mai palid si mai slab.

Asadar, constat ca mai sunt si altii in asentimentul meu
corbalb a scris:

ma uitam acum cateva momente la interpreta Moldovei la Eurovision si mi-a venit sa exclam:- ce inima a avut poporul asta!
undeva in mijlocul satelor maramuresene, in Bucovina, in Banat, Crisana...in Oltenia, Dobrogea si peste Prut...undeva mai exista un puls al veseliei si barbatiei acestui neam... In rest totul pare un organism in coma, plin de organe transplantate...fara sange in vene, cu o rasuflare bolnava...
Poporul acesta ARE o inima...trupul sau este atacat insa de virusul porcin(a se citi politic)

Din nefericire, tot ceea ce am avut si tot ceea ce avem meritam din plin.Lipsa de reactie ,somnul ratiunii,dar si cel al natiunii zamisleste monstrii.De mult am uitat propria noastra instorie,astfel cum este aceasta,cu bune si cu rele.Cei care isi uita istoria sunt condamnati la repetarea ei.Veselia si barbatia despre care vorbiti au fost inlocuite cu tristetea,cu saracia si acceptarea tacita a oricarei realitati,cu incrancenarea,cu politicianismul desantat si cu multe alte rele care "pedepsesc "un popor de prea multe ori vegetativ.D-vs,daca aveti copii,le puteti da acestora ca model vreo persoana publica din ultimii 20 de ani ? Daca nu-si sunt sigur de aceasta-nu ar mai trebui sa ne gandim atat de mult,cum am facut-o in alte dati,in decursul istoriei noastre.
Nu pot evita recunoasterea anumitor realitati: cum ar fi cea legata de Moldova, tzara vecina... Au fost niste revolte, da... Au fost, insa, si la noi... Romanii au ”castigat” pt ca... asa trebuia sa se intample – ceea ce nu e cazul cu Moldova (din motive politice - la nivel european - Moldova nu a devenit ”democratica).
In actuala conjunctura politica intre RO si Moldova trebuie sa existe o frontiera bine delimitata – indiferent ce as vrea, personal, sa se intample...
Cetatenii moldoveni isi doresc cu ardoare cetatenia RO pt ca aceasta le-ar da libertatea de a se deplasa oriunde in EU... Nu cred ca vor dori sa vina la saracia de aici... Daca s-ar stabili pe teritoriul RO ar fi un... dezastru economic (pt ca se poate si mai rau) – pt romani, dar si pt moldovenii abia incetateniti... Nu ar trebui sa uitam ce s-a intamplat cu economia Germaniei ”unite”... Germanii s-au redresat economic pt ca nu au mentalitatea ”lasa-ma sa te las” si nu le place sa traiasca din ajutor social...
Inima romanilor de peste Prut bate la fel ca si a celor aflati pe aceasta parte a Prutului... nu e mare diferenta... Pofta de viata e aceeasi, si barbatia (sau lipsa acesteia). Cand ati vazut ultima data romanii unindu-se si cerand locuri de munca? Cand ati vazut – vreodata – romanii unindu-se si blocand activitatea in toate sectoarele economiei, la nivel national? Nu cred ca vom vedea curand ceva de acest gen... Sefii de sindicat au interese ”cumparate”, diferitele categorii profesionale isi doresc sa... moara si capra vecinului...
Ce se intampla in RO se intampla si in Moldova, doar ca nu suntem acolo si de aceea putem percepe oarecum diferit...

In relatia dintre RO si Moldova e o relatie de genul... m-am indragostit de sotul celei mai bune prietene... Ma doare sufletul de dor, dar trebuie sa imi vad de treaba mea, nu sa ademenesc sotul altei femei...