Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul salariu-pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul salariu-pensie de urmas

Buna ziua,

Sunt interesata daca salariul se cumuleaza cu pensia de urmas. Mentionez ca lucrez in redactia unui ziar si am un contract de cesiune pentru drepturile de autor.
Potrivit art.118 din Legea 263/2010:
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

(2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).
1. Trebuia sa precizati in ce calitate beneficiati de pensie de urmas:
- in calitate de copil al persoanei decedate;
- in calitate de sotie supravietuitoare.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

(2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).

In calitate de copil.
1. In calitate de copil, beneficiar al pensiei de urmas, puteti cumula aceasta pensie cu orice alt venit profesional, daca indepliniti conditiile de la art.84, lit. a) si b) din Legea 263/2010.

2. Adica daca aveti varsta pana in 16 ani sau daca aveti intre 16 - 26 de ani si urmati o forma de invatamant organizata potrivit legii.

3. Dvs. spuneti ca lucrati intr-o redactie dar nu spuneti ce varsta aveti si daca sunteti eleva sau studenta.

Am 21 de ani. Tocmai am terminat facultatea si urmeaza sa ma inscriu la master la Universitatea Politehnica in toamna
Luciana31, utilizator