Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile de concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile de concediu de odihna

Buna ziua,

Am un salariat care timp de 3 luni a avut contract cu timp partial:
Ianuarie,Februarie,Iulie, August=8 ore/zi, 40 ore/saptamana

Martie=20 ore/ saptamana repartizate inegal dupa cum urmeaza: Luni=4 ore, Joi=8 ore si Vineri=8 ore
Aprilie=20 ore/ saptamana repartizate inegal dupa cum urmeaza: Luni=4 ore, Joi=8 ore si Vineri=8 ore
Mai=20 ore/ saptamana repartizate inegal dupa cum urmeaza: Luni=4 ore, Joi=8 ore si Vineri=8 ore
Iunie=20 ore/ saptamana repartizate inegal dupa cum urmeaza: Luni=4 ore, Joi=8 ore si Vineri=8 ore
Iulie=8 ore/zi, 40 ore/saptamana

Cum calculez cate zile de co are dreptul la sfarsitul lui august?
Multumesc.
Art.145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

De exemplu,daca in c.i.m. are prevazut o durata a CO de 21 de zile lucratoare , atunci pentru perioada 01.01.2014-31.08.2014 are dreptul la 21:12 x 8 = 14 zile lucratoare
In acest moment salariatul lucreaza 8 ore/zi, 40 ore/sapt: va avea deci 14 zile lucratoare (8 ore/zi)?
Indiferent, daca lucreaza cu timp partial sau cu norma intreaga, calculul duratei CO este acelasi.
Pentru cazul expus mai sus eu calculasem nr de zile de co de odihna in functie de nr de zile lucrate in timpul anului: adica din cele 252 zile lucratoare (pentru care ar fi avut dreptul la 21 zile de co de odihna) el va lucra 219, ceea ce inseamna ca va avea dreptul la 18 zile co.

Daca acesta este gresit, inseamna ca pentru acest salariat, cu norma partiala 4 luni pe an, nu se va face nici o diferenta nici la nivel de nr de zile de co, nici la nivel de salariu (caci el e deja la norma intreaga).
Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.