Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Student si salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Student si salariat

Buna ziua,

Am un salariat cu program de 8 ore/zi, 40 ore/sapt. care, din acest an, urmeaza cursurile unei facultati la zi. La facultate trebuie sa mearga 2 zile pe saptamana, luni si miercuri, toata ziua, astfel, in aceste 2 zile lipsind de la serviciu.

Nu stiu ce varianta sa gasesc incat sa mearga si la facultate, dar sa vina si la serviciu in restul zilelor.

Sa-l trec in cele doua zile, in care lipseste, in concediu pentru formarea profesionala la initiativa sa? Desi, pregatirea pe care o urmeaza, n-are nicio legatura cu functia pe care o indeplineste si nici cu specificul societatii.
Acest concediu trebuie sa-l operez in Revisal?

Exista si alte variante?

Va multumesc!
O zi buna!
larisalaly, utilizator
ii faceti act aditional cu part time, 24 ore/saptamana repartizate cate 8 ore in zilele de marti, joi si vineri, Salariul daca doriti il pastrati daca nu, il calculati proportional.
Exista varianta modificarii duratei timpului de munca in c.i.m. ... adica, 8 ore/zi , inegal. Repatizarea facandu-se astfel : luni : liber, marti 12 ore/zi, miercuri liber, joi 12 ore/zi, vineri 12 ore/zi, sambata 4 ore/zi .
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

Daca-i schimb norma de lucru din 8 ore la 4 ore, 20 ore/saptamana, cu distribuire inegala, si o sa lucreze astfel : Luni NU, Marti 8 ore, Miercuri NU, Joi 8 ore, Vineri 4 ore, poate fi o varianta?

larisalaly, utilizator
Life & Business Support:

Se poate asa? Si in Revisal declar doar ore/saptamana, nu?
larisalaly, utilizator
larisalaly a scris:

......
Daca-i schimb norma de lucru din 8 ore la 4 ore, 20 ore/saptamana, cu distribuire inegala, si o sa lucreze astfel : Luni NU, Marti 8 ore, Miercuri NU, Joi 8 ore, Vineri 4 ore, poate fi o varianta?

Mai bine scrieti direct 20 ore/sapt, inegal.