Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa timbru tagada paternitate?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa timbru tagada paternitate?

Cat se plateste taxa de timbru pentru o actiune de tagada paternitate?

Sau nu se timbreaza deloc?
taxa de timbru-20 lei
Art. 15 din OUG80/2013

Taxele judiciare de timbru pentru unele actiuni si cereri referitoare la raporturile de familie sunt urmatoarele:

a) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare, denumita in continuare Codul civil — 200 lei;

b) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. b) si c) din Codul civil — 100 lei;

c) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil — 50 lei;

d) cererea privind acordarea despagubirilor sau pentru stabilirea prestatiei compensatorii — 50 lei;

e) pentru cererile care nu sunt accesorii unei cereri de divort si care au ca obiect stabilirea locuintei copilului, exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere si educare a copiilor, dreptul parintelui sau al altor persoane decat parintii de a avea legaturi personale cu copilul, locuinta familiei — 20 lei fiecare cerere;

f) orice alta cerere neevaluabila in bani — 20 lei, daca nu sunt scutite, potrivit legii, de
taxa de timbru.

Multumesc.