Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Ce acte sunt necesare unui divort?
Certificat casatorie in original.certificate nastere( copii rezultati din casatorie) in copie,cerere chemare in judecata si taxa timbru.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet Avocat Catalina Matei a scris:
taxa de timbru de 100 lei ( pt divort ) + 20 Lei (fiecare capat de cerere suplimentar).

Nu se timbreaza cu 20 de lei cererile accesorii divortului.
Disp. art.15 lit. e) din Oug.80/20013 prevad ca se achita 20 de lei pentru fiecare cerere care nu este accesorie divortului, ori capetele de cerere care se formuleaza in cadrul actiunii de divort sunt accesorii acesteia.
Se achita doar taxa de timbru pentru divort, iar cuantumul aceasteia difera in functie de temeiul de drept al actiunii.

Art,15 - Oug.180/2013 privind taxele judiciare de timbru
Taxele judiciare de timbru pentru unele acțiuni și cereri referitoare la raporturile de familie sunt următoarele:
a) pentru cererea de divorț întemeiată pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, denumită în continuare Codul civil - 200 lei;
b) pentru cererea de divorț întemeiată pe prevederile art. 373 lit. b) și c) din Codul civil - 100 lei;
c) pentru cererea de divorț întemeiată pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil - 50 lei;
d) cererea privind acordarea despăgubirilor sau pentru stabilirea prestației compensatorii - 50 lei;
e) pentru cererile care nu sunt accesorii unei cereri de divorț și care au ca obiect stabilirea locuinței copilului, exercitarea autorității părintești, stabilirea contribuției părinților la cheltuielile de creștere și educare a copiilor, dreptul părintelui sau al altor persoane decât părinții de a avea legături personale cu copilul, locuința familiei - 20 lei fiecare cerere;
f) orice altă cerere neevaluabilă în bani - 20 lei, dacă nu sunt scutite, potrivit legii, de taxă de timbru.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat