Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divorț și paternitate - taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divorț și paternitate - taxa de timbru

Taxa de timbru pentru ambele
Daca mergeți la avocat se va ocupa acesta.
Puteti sesiza instanta cu divorțul si va comunica instanța taxa sau ce alte probleme veti avea daca nu apelați la avocat.
Taxa de timbru pentru divort este de 100 lei, respectiv 200 lei pentru divort prin acord.
Pentru stabilirea paternitatii, daca la asta va referiti( sa nu fie vorba despre tagada de paternitate sau contestarea paternitatii), taxa de timbru este de 20 lei.
Este recomandat sa contactati un avocat cu care sa colaborati macar pentru redactarea actiunii, se va ocupa acesta si de plata taxelor de timbru.
Gasiti o lista a consultantilor pe forum sau apelati la o recomandare.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Vreti sa divortati si sa tagaduiti paternitatea ? Sotia e de acord cu divortul ?
ORDONANTA DE URGENTA nr. 80/2013, Actualizata 2019, privind taxele judiciare de timbru

a) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare, denumita in continuare Codul civil - 200 lei;
b) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. b) si c) din Codul civil - 100 lei;
c) pentru cererea de divort intemeiata pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil - 50 lei;
d) cererea privind acordarea despagubirilor sau pentru stabilirea prestatiei compensatorii - 50 lei;
e) pentru cererile care nu sunt accesorii unei cereri de divort si care au ca obiect stabilirea locuintei copilului, exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere si educare a copiilor, dreptul parintelui sau al altor persoane decat parintii de a avea legaturi personale cu copilul, locuinta familiei - 20 lei fiecare cerere;
f) orice alta cerere neevaluabila in bani - 20 lei, daca nu sunt scutite, potrivit legii, de taxa de timbru.

Timbrati la inceput 100 de lei si apoi, daca sotia e de acord cu tivortul, veti mai timbra cu 100 de lei, iar daca tagada de paternitate nu e considerata accesorie divortului veti mai timbra cu 20 d elei.
Nu taxele sunt problema, veti avea de plata test adn pt o eventuala tagada de paternitate.
Taxa de timbru in cazul divortului prin acordul partilor este de 200 lei iar
in cazul divortului din culpa sau datorita separarii în fapt ce a durat minim doi ani, taxa este de 100 lei.
Cererea pentru tagada paternitatii se taxeaza cu 20 lei.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat