Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire teren extravilan

Suntem 2 surori mostenitoare . Tatal nostru a decedat de curind fiind propietar in titlul de propietate a 0,20 ha teren intravilan si 2,26 ha teren extravilan. Se poate face succesiunea numai pe terenul extravilan?
Se poate, dar cu cel intravilan v-ati decis cui ramane? Banuiesc motivul, taxele! Totusi, odata si odata tot va trebui sa dezbateti succesiunea si pt. terenul intravilan si se vor plati taxele toate si cele vechi si cele noi. Sa va spun cum va vor blagoslovi fii/nepotii/stranepotii pe d-voastra sau pe sora, la cine va fi terenul intravilan?
DlGoe, utilizator