Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate, neclaritati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate, neclaritati

buna seara,strabunicii mei sunt decedati,strabunicul a detinut un teren de 5 ha extra si 2000 mp intra,a fost improprietarit dupa razboi,avand 5 copii,la colectivizare a ramas cu 2 ha extra si intravilan 2000,odata cu legea fondului funciar din 1991,doar doi dintre copii au facut cerere de reconstituire pentru terenul extra,dandu-se o adeverinta prin care se atesta ca ele doua(fiice)au primit in posesie 1,90 ha extra,cea mai mare dintre fiice,facut si ea cerere pentru terenul extra,sa i se dea si ei dupa care l-a vandut(figureaza in registrul agricol cu 2,42 ha insemnand ce a primit de la tata si cel al sotului,dupa deces).Titlul de proprietate a fost facut doar pe numele celor doua fiice care au solicitat teren prin reconstituire si care au primit adeverinta.Pe titlu este trecut si terenul intravilan,de data asta 1200 mp,deci extravilan 1,78 arabil iar intravilan 0,1200mp,in total 1,90 ha.Eu sunt nepoata uneia dintre mostenitoarele strabunicului,bunica mea fiind trecuta pe titlu d eproprietate.Bunica mea e decedata din 1998,februiarie iar titlu s-a emis pe 01.09.1998,deci dupa decesul dansei,eu am act de mostenire dupa bunica pe toate bunurile sale,inclusiv pe terenul agricol.Intrebarea mea este,fiind bunica impreuna cu sora ei care traieste pe titlu,vrem sa facem iesirea din indiviziune,avem nevoie de succesiune dupa strabunicul sau titlul este valabil si putem sa ne desfacem la notar pur si simplu?Daca celelalte mostenitoare nu au facut cerere la termen li s-a luat dreptul?se poate actiona in instanta,se poate declara nul titlul?ce spune legea?va rog din suflet sa imi raspunda cineva competent,am fost la mai multi notari si avocati si nu m-au lamurit.Multumesc.:O
Eu cred ca puteti face iesirea din indiviziune la notar daca va intelegeti.
Atat timp cat pe titlul de proprietate apar doar cele 2 surori,(respectiv,bunica dvs. si sora)asta e.
Celelalte surori care nu au facut cerere, daca au interes, va pot actuona in justitie pentru nulitatea absoluta partiala daca si ele au depus cerere.Daca nu au depus cerere de reconstituire a dreptului de proprietate, s-ar mai putea solicita dezbatarea succesiunii dupa tatal lor (respectiv strabunicul dvs.) si s-ar putea solicita introducerea la masa succesorala a acelui titlu de proprietate.Mi-e greu sa cred ca vor face asta...asa ca timpul lucreaza in favoarea dvs. chiar daca nu a fost cinstit ca bunica si sora sa se declare singure mostenitoare ale strabunicului.
succes
va multumesc pentru promptitudine,nu este corect aveti dreptate ca doar doua surori sa fie trecute pe titlu,dar nu sunt eu de vina ca ele nu au facut cerere,si astea sunt legile,nu le-a impiedicat nimeni sa isi ceara drepturile,bunica si sora dansei din titlu pur si simplu au dorit sa isi recuprereze partea lor iar bunica a insistat ca si celellate surori sa mearga impreuna sa rezolve cu locul de casa insa nu au vrut,bunica a decedat intre timp si s-a eliberat titlul,pe de alta parte cea mai mare dintre surori a facut cerere pentru reconstituirea terenului agricol dar nu si pentru cel intravilan,iar pe cel agricol l-a cumulat impreuna cu cel al sotului si l-a vandut,iar celellalte fiice au si ele partea lor pentru ca au fost 5 ha in total,nu stiu in ce masura ar mai putea recupera ele teren agricol daca au trecut 20 de ani si nu s-au incadrat in termenul limita,parca 30.09.1998,dar daca ar fi sa actioneze cineva in instanta credeti ca ar castiga procesul?s-ar putea anula titlul de proprietate?mai ales ca noi eu cu matusa de pe titlu am platit impozit la teren din 1998 si pana in prezent,doar noi doua,celelalte surori nici nu au vrut sa auda de el si acum sa doreasca partea ce li se cuvine?aici nu este corect zic eu,Matusa mea a umblat la arhiva de la Calarasi si a scos documente care sa teste ca strabunicul a avut terenul in cauza si ca noi suntem mostenitori caci nu voiau sa ni-l restituie spunand ca este instrainat.
vulpys, utilizator
am uitat sa va spun ca nu mai traieste decat cea mai mica sora a defunctului,respectiv cea de pe titlu,deci sunt nepotii care ar putea actiona in instanta,este vorba mai exact de cea mai mare nepoata a defunctului a carei mama a a vandut terenul agricol imediat duap reconstituirea dreptului sau si care l-a cumulat cu cel al sotului,ea sustine ca trebuie facuta succesiunea dupa starbunic si ca nu putem noi sa luam terenul intravilan fara dezbaterea succesiunii,ce spuneti?multumesc.