Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune , ce trebuie sa fac
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune , ce trebuie sa fac

2 terenuri intravilan si un teren 1 ha si 3300 mp extravilan este trecut in titlu de propietate al decedatului mostenitori 2 ( adica doua surori) . am rugamintea sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa fac si ce pasi trebuie sa parcurg cand una dintre surori este decedata .sucesiunea nu sa facut decatre copii acesteia ,ce pasi trebuie sa parcurg sa pot iesi din indiviziune cealalta sora ramasa in viata si trecuta pe titlul de propietate
In situatia in care pe titlul de proprietate este trecut doar defunctul dvs bunic/a, iar mama si matusa nu, atunci, trebuie mai intai deschisa succesiunea bunicului/bunicii si dupa aceea iesirea partajul succesoral.
Daca sunt trecute cele 2 surori, atunci faceti doar iesirea din indiviziune
buna ziua.
1.s-a facut succesiunea dupa parintele decedat?
2. in caz afirmativ sora ramsa in viata trebuie sa se judece cu nepotii pentru iesire din indiviziune. in cazul in care nu se itneleg, binenteles. daca exista intelegere se poate rezolva si la notariat .