Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reducere financiara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reducere financiara

Buna ziua!La un magazin se poate acorda unor clienti-persoane fizice o reducere direct pe bonul de casa,pentru valori mari?Ex:Valoarea cu amanuntul a produselor = 3000,valoarea incasata=2700,discount=300.Discountul apare pe Z.Se considera reducere financiara?Ma poate lamuri cineva cum se face exact contarea Z?Dar descarcarea din gestiune?Multumesc anticipat!
intr-un magazin nu se poate acorda reducere "unor clienti-persoane fizice".

Comert cu amanuntul: practici interzise privind reducerile comerciale
In cadrul comertului cu amanuntul nu este permisa acordarea de discount-uri, in mod selectiv, pentru anumite persoane fizice.
[ link extern ]
Daca ofer reducere persoanelor care cumpara, de exemplu, 3 produse odata, atunci o aplic unora dintre acestea, dar tuturor celor care o fac. Legea nu interzice asa ceva.

Putem contabiliza astfel:

531 = 707 -> 2700 incasarea marfurilor vandute

378 = 371 -> 800 adaos comercial (e pus de mine, ca exemplu)
607 = 371 -> 2200 cost marfuri vandute
total descarcare de gestiune = 3000

sau

411 = 707 -> 3000 vanzarea marfurilor

531 = 411 -> 2700 incasarea marfurilor vandute
667 = 411 -> 300 discountul acordat

378 = 371 -> 800 adaos comercial (e pus de mine, ca exemplu)
607 = 371 -> 2200 cost marfuri vandute
total descarcare de gestiune = 3000
Va multumesc pentru raspunsuri amandurora!Inteleg ca se conteaza ca venit doar suma incasata efectiv,dar la descarcare nu se inregistreaza in 4428-debit suma de 580.65(TVA) si doar diferenta de 2419.35 se duce pe 378 si 607?
Descarcarea de gestiune se face si pe T.V.A. neexigibil, dar eu pentru simplificare am luat cazul unui neplatitor de T.V.A.
Va multumesc!O zi frumoasa,o saptamana buna!