Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie discount la vanzare cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie discount la vanzare cu amanuntul

buna ziua,
imi puteti spune va rog monografia in cazul urmator: un magazin alimentar, decat sa aiba perisabilitati, prefera sa dea discount la produse, pe care-l aplica pe bonul fiscal. cum inregistrez in contabilitate bonul fiscal? multumesc
Veti inregistra 411=709 cu suma in rosu
cititi acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...

si
[ link extern ]
(de la pagina 109) - reduceri comerciale si financiare)
buna ziua,

Multumesc de materiale. nu am gasit insa o monografie cu ceea ce imi trebuie mie. la magazinul alimentar clientii sunt direct persoane fizice, deci nu mai trecem pe 411. toate marfurile au adaosul inregistrat la receptie. eu cand dau discount, el apare direct pe BF dat clientilor. nu stiu cum sa inregistrez Z-ul acesta care contine si discount. cumva trebuie sa-mi diminuez si 371 si 378, dar cu cat si cum? multumesc
Pretul din raft este 124 lei la care se aplica reducerea de 20 lei fara T.V.A., adaosul comercial este de 30 lei iar T.V.A. este de 24 lei.

Incasarea:
5311 = 707 cu 80 lei;
5311 = 4427 cu 19,20 lei.

Descarcarea de gestiune:
378 = 371 cu 20 lei;
4428 = 371 cu 24 lei;
607 = 371 cu 70 lei.

In contul de profit si pierderi avem:
707 = 121 cu 80 lei;
121 = 607 cu 70 lei.
Deci, profitul meu este de10 lei.

Totusi, cred ca cel mai corect este ca sa se faca un proces verbal de scadere de pret la 99,20 lei. Rezultatul este acelasi, dar pe bonul fiscal apare noul pret.

In monografia contabila se va schimba descarcarea de gestiune:
378 = 371 cu 10 lei;
4428 = 371 cu 19,20 lei;
607 = 371 cu 70 lei.