avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA norma de venit platitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA norma de venit platitoare de TVA

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un autoturism pe PFA in valoare de 48000 lei.
Sunt la norma de venit si nu tin contabilitate.
Cum trebuie sa procedez la deducerea TVA?
Amortizarea cum se inregistreaza in acest caz?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 11:59, 2 Septembrie 2014
Daca sunteti la norma oe venit si neplatitor de T.V.A. nu aveti cum sa deduceti.
Sunt platitor de TVA !!!
Am citit ca nu tineti contabilitate si nu am mai tinut cont de titlu pentru ca sunt incompatibile. Platitor de T.V.A. fiind, trebuie sa tineti contabilitate. Cum ati intocmit pana acum decontul de T.V.A. (300)?
Completez jurnalele de vanzari si cumparari...
Si trebuie sa depuneti Declaratia 300 trimestrial....chiar si pe zero. Ati depus-o ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit pot deduce tva ul? dicix dicix Buna ziua, Am un PFA, tocmai am devenit platitor de TVA si as vrea sa stiu daca pot cumpara diverse produse (laptop, masina, etc.) fara sa platesc TVA ul? (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit platitoare de tva mflorin81 mflorin81 Buna ziua, Am o intrebare daca ma puteti ajuta.... Pentru un PFA cu norma de venit daca este platitor de TVA, TVA-ul se plateste aferent normei de venit ... (vezi toată discuția)
Tva pfa norma fixa de venit marinsas marinsas buna ziua, la un PFA cu norma fixa de venit, de curand platitor de TVA. Am dreptul sa imi deduc vreo cheltuiala din TVA-ul care urmeaza sa-l dau catre stat? ... (vezi toată discuția)