Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA norma de venit platitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA norma de venit platitoare de TVA

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un autoturism pe PFA in valoare de 48000 lei.
Sunt la norma de venit si nu tin contabilitate.
Cum trebuie sa procedez la deducerea TVA?
Amortizarea cum se inregistreaza in acest caz?

Va multumesc.
Daca sunteti la norma oe venit si neplatitor de T.V.A. nu aveti cum sa deduceti.
Sunt platitor de TVA !!!
Am citit ca nu tineti contabilitate si nu am mai tinut cont de titlu pentru ca sunt incompatibile. Platitor de T.V.A. fiind, trebuie sa tineti contabilitate. Cum ati intocmit pana acum decontul de T.V.A. (300)?
Completez jurnalele de vanzari si cumparari...
Si trebuie sa depuneti Declaratia 300 trimestrial....chiar si pe zero. Ati depus-o ?