Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa norma de venit pot deduce TVA ul?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa norma de venit pot deduce TVA ul?

Buna ziua,
Am un PFA, tocmai am devenit platitor de TVA si as vrea sa stiu daca pot cumpara diverse produse (laptop, masina, etc.) fara sa platesc TVA ul?
Norma de venit se aplica referitor la impozitul pe care trebuie sa-l plateasca titularul P.F.A. (se plateste pe C.N.P.). T.V.A. este un impozit datorat de P.F.A. (se plateste pe C.U.I./C.I.F.) si are regulile sale de evidenta si calcul a sumei de plata si nu are legatura cu celalalt impozit.

Deci, odata cu inregistrarea ca platitor de T.V.A. inregistrati veniturile si colectati T.V.A. si cheltuielile si deduceti T.V.A. cu ajutorul jurnalelor de vanzari si cumparari si depunenti decontul de T.V.A. (300).
Iulian MANEA, Contabil