avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA norma de venit platitoare de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA norma de venit platitoare de TVA

Buna ziua,

Am o intrebare daca ma puteti ajuta....
Pentru un PFA cu norma de venit daca este platitor de TVA, TVA-ul se plateste aferent normei de venit sau trebuie tinuta contabilitate?
Cel mai recent răspuns: mflorin81 , utilizator 19:46, 15 Februarie 2014
Nu. Trebuie sa tineti registrul jurnal de incasari si plati completat la sectiunea de incasari.
In plus, completati registrele de vanzari si cumparari si depuneti trimestrial declaratia 300 si declaratia 394.
Fata de valoarea normei de venit platiti doar impozitul pe venit si contributiile sociale.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit platitor de tva mflorin81 mflorin81 Buna seara, Sunt PFA norma de venit platitor de TVA . 1. Registru jurnal vanzari si cumparari se poate tine pe calculator (xls) sau trebuie registre ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit platitoare de tva mflorin81 mflorin81 Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autoturism pe PFA in valoare de 48000 lei. Sunt la norma de venit si nu tin contabilitate. Cum trebuie sa procedez la ... (vezi toată discuția)
Tva pfa norma fixa de venit marinsas marinsas buna ziua, la un PFA cu norma fixa de venit, de curand platitor de TVA. Am dreptul sa imi deduc vreo cheltuiala din TVA-ul care urmeaza sa-l dau catre stat? ... (vezi toată discuția)