Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA norma de venit platitoare de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA norma de venit platitoare de TVA

Buna ziua,

Am o intrebare daca ma puteti ajuta....
Pentru un PFA cu norma de venit daca este platitor de TVA, TVA-ul se plateste aferent normei de venit sau trebuie tinuta contabilitate?
Nu. Trebuie sa tineti registrul jurnal de incasari si plati completat la sectiunea de incasari.
In plus, completati registrele de vanzari si cumparari si depuneti trimestrial declaratia 300 si declaratia 394.
Fata de valoarea normei de venit platiti doar impozitul pe venit si contributiile sociale.
Va multumesc pentru raspuns.