Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari

Buna ziua,
Suntem asociatie de locatari (nu proprietari), cum se calculeaza penalizarile de la furnizori?Pentru ca in AG s-a hotarat: "0.2%/zi plus sau minus diferenta in functie de cotele de intretinere."Este legal?Pentru ca eu stiam:penaliz.furnizor impartit la total restante bloc ori restanta apartamentului
Nu este legal nici pentru Asociatiile de propietari, iar pentru cele de locatari nici atat.
Asociatiile de locatari nu pot percepe penalitati proprii iar cele de propietari pot pune penalitati de maxim 0,2 % / zi.
Efectiv nu inteleg povestea cu: "0.2%/zi plus sau minus diferenta in functie de cotele de intretinere."
Care diferenta? Fata de ce?
Ca asociatie de locatari nu puteti decat sa impartiti penalizarile din fiecare luna venite de la furnizori proportional cu sumele restante ale fiecarui apartament cu restante.
De exemplu, daca pe scara exista restante de 100 lei la ap.2 si 300 lei la ap 20, iar suma penalizarilor este de 60 lei, atunci, proportional, ap.2 va plati 15 lei penalizare, iar ap.20, 45 lei penalizare.

Si tot asa pentru fiecare luna cu penalizari venite de la furnizori.

Nu aveti dreptul sa va constituiti alt sistem de penalizare propriu asociatiei decat in momentul cand veti deveni asociatie de proprietari si care este .... alta gasca-n alta traista.
exact acesta era si modul de calcul pe care in stiam si eu elga
Restante Penalitati
153,63
120,49
214,42
33,31
137,80
90,67
total restante 18878,33 lei total penalizari 162,04lei (penalizare de la furnizori)
total restante la care se aplica penalizare 18128,01 lei
si acesta este calculul din lista de plata pe care eu nu il inteleg si as dori sa ma luminati.De ce la suma de 3614.05 lei are penalizare 16.15 lei si la 467.44 lei are tot 16 lei aprox.Va multumesc.
ContSters330208, utilizator
Cu scuzele de rigoare, e greu sa va dam raspunsul pe cifrele insirate de dv.

Probabil s-a aplicat si acel 0.2% de care ne spuneati ca s-a hotarat.... Nu stiu.
Cel mai bine e sa cereti administratorului sa va lamureasca cum a calculat.

Eu v-am dat un exemplu de principiu cum ar trebui calculat in cazul asociatiei dv. care nu are personalitate juridica si, deci, nici dreptul de a avea sistem propriu de penalizari.
Tot cu scuzele de rigoare va spun ca nu sunt doar cifre insirate, este destul de clar, 1120.29 cu o penalizare de 11.81 si asa mai departe.Eu am intrebat daca stie sau intelege cineva modul de calcul, pentru ca eu nu ma prind.
Daca era atat de simplu sa cer explicatii admin. nu mai postam aici.Va multumesc