Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Abuz in serviciu

Buna seara. O intrebare mai delicata:
Un proces civil aflat in recurs(doar fond si recurs). Un judecator incalca prev. art.20 alin. (1), (2), (3) din Legea 146/1997 si la primul termen de judecata acorda o amanare pentru plata taxei de timbru ce nu fusese platita desi partea (reprezentata de avocat) a fost instiintata prin citatie despre cuantumul taxei judiciare de timbru si a timbrului judiciar si de obligatia de a le depune pana la primul termen, sub sanctiunea anularii cererii - judecatorul poate fi invinuit de abuz in serviciu? se poate considera ca a favorizat una din parti ? multumesc !
Nu mai este in vigoare aceasta lege. Acum e OUG 80/2013. Acum depinde de la o instanța la alta, de la caz la caz si in funcție de valoarea acestei taxe. Cf CP, fapta functionarului public, care in Exercițiul atributiilor sale de serviciu, cu știință, nu îndeplinește un act ori il îndeplinește defectuos cauzind astfel o vătămare altei persoane. Deci, judecătorul nu este functionar public...
Art. 175
Funcţionar public
(1)Funcţionar public, în sensul legii penale, este persoana care, cu titlu permanent sau temporar, cu sau fără o remuneraţie:
a) exercită atribuţii şi responsabilităţi, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării prerogativelor puterii legislative, executive sau judecătoreşti;
b) exercită o funcţie de demnitate publică sau o funcţie publică de orice natură;
c) exercită, singură sau împreună cu alte persoane, în cadrul unei regii autonome, al altui operator economic sau al unei persoane juridice cu capital integral sau majoritar de stat, atribuţii legate de realizarea obiectului de activitate al acesteia.
(2) De asemenea, este considerată funcţionar public, în sensul legii penale, persoana care exercită un serviciu de interes public pentru care a fost învestită de autorităţile publice sau care este supusă controlului ori supravegherii acestora cu privire la îndeplinirea respectivului serviciu public.
Judecatorii, procurorii sunt asimilati ca si functionari publici, conform 303/2004. Un proces civil inceput sub vechiul Cod civil si de Procedura civila se supune regulelor ce erau existente atunci. Va rog sa observati ca si in ordonanta 80/2013 se face vorbire despre anularea capetelor de cerere care nu au fost suficient timbrate. Doresc sa cred ca legea este aceiasi pentru toti si nu selectiva dupa bunul plac al magistratilor, mai ales ca in acest caz nu lasa loc de interpretari personale.