avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestare divort cu minor la notariat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestare divort cu minor la notariat

Buna ziua. Ma puteti ajuta? Am divortat de comun acord la notariat acum doua luni, dupa 4 ani in care am fost separati. In urma divortului, minora a ramas la mine si eu mi-am pastrat numele dobandit in timpul casatoriei pentru a nu fi copilul afectat la scoala. Acum fostul sot s-a razgandit in privinta numelui, vrea sa ma dea in judecata pentru ca nu mai vrea sa port numele. Se poate?
Cel mai recent răspuns: aurniky , utilizator 17:54, 15 Septembrie 2014
Pe scurt, nu.
Poate face ce doreste, insa instanta ii va respinge cererea.
Multumesc mult. Sa inteleg ca se poate ajunge in instanta totusi. Pana acum nu a platit nici pensia alimentara, nici nu a venit la nici o vizita.
Daca dansul vrea, poate apela la instanta si veti fi citata, accesul la justitie nu poate fi ingradit :)
Mergeti cu actul de la notar la un executor pt a-i pune poprire pe salariu sa primiti pensia.
:( Timp pierdut la tribunal. Multumesc inca o data pt raspuns.
Asteptati intai sa va dea in judecata daca o va face, vedeti din ce motiv, cum argumenteaza si mai scrieti-ne pe aici..

Alte discuții în legătură

Buna seara. am divorțat la notar,acolo stabilandu-se pensie ... andreea644 andreea644 Buna seara. Am divorțat la notar,acolo stabilandu-se pensie alimentara de 1000 lei ,au trecut 3 luni .nici măcar 1 leu,el îmi oprește și bani la fata de ... (vezi toată discuția)
Fosta sotie poate refuza schimbarea numelui de familie? timofteioan timofteioan Buna seara In formularul de divort, am cerut ca fosta sotie sa isi reia numele de familie avut anterior. Daca eu am cerut acest lucru, ea poate sa refuze ... (vezi toată discuția)
Divort la notar muni muni va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca la un divort prin notar la termenul dat dupa 30 de zile una din parti se razgandeste mai se poate sau actul e deja ... (vezi toată discuția)