Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestare divort cu minor la notariat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestare divort cu minor la notariat

Buna ziua. Ma puteti ajuta? Am divortat de comun acord la notariat acum doua luni, dupa 4 ani in care am fost separati. In urma divortului, minora a ramas la mine si eu mi-am pastrat numele dobandit in timpul casatoriei pentru a nu fi copilul afectat la scoala. Acum fostul sot s-a razgandit in privinta numelui, vrea sa ma dea in judecata pentru ca nu mai vrea sa port numele. Se poate?
Pe scurt, nu.
Poate face ce doreste, insa instanta ii va respinge cererea.
Multumesc mult. Sa inteleg ca se poate ajunge in instanta totusi. Pana acum nu a platit nici pensia alimentara, nici nu a venit la nici o vizita.
Daca dansul vrea, poate apela la instanta si veti fi citata, accesul la justitie nu poate fi ingradit :)
Mergeti cu actul de la notar la un executor pt a-i pune poprire pe salariu sa primiti pensia.
:( Timp pierdut la tribunal. Multumesc inca o data pt raspuns.
Asteptati intai sa va dea in judecata daca o va face, vedeti din ce motiv, cum argumenteaza si mai scrieti-ne pe aici..