avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie

Pe data de 02.04.2009 am primit o decizie prin care mi se aducea la cunostinta ca, in conformitate cu dispozitiile art. 84 lit.b) din Legea nr. 188/1999, mi se va retine diferenta de 5% intre sporul de vechime acordat si sporul de vechime corect pentru perioada 01.2006-02.2008. Aceasta decizie nu a fost urmata de nici un ordin sau dispozitie de imputare, si nici de vreun angajament de plata din partea mea. Impotriva acestei decizii, la data de 29.04.2009 am facut contestatie la Tribunal, fara o alta procedura. Pe 12.05.2009, mi s-a retinut o suma de bani pentru recuperarea acestui prejudiciu. as dori foarte mult sa stiu parerea dumneavoastra, daca am gresit cumva ca m-am adresat direct instantei de judecata si ce sanse de castig am. Cu multumiri, Ioana.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 22 Mai 2009
Instanta va hotari daca sporul a fost acordat in cuantum corect sau nu. Ar fi utile ceva mai multe detalii.
In luna ianuarie 2006, am venit prin transfer de la o alta institutie publica. In decizia de incadrare care mi-a fost data la data transferului, este mentionat un spor de vechime de 10%. Din neglijenta personalului de la resurse umane, s-a transmis catre compartimentul financiar ca as beneficia de un spor de vechime de 15%. Intre timp, incepand cu luna martie 2008, conform legii, beneficiez de un spor legal de 15%, corespunzator vechimii de 10 ani pe care o am. In luna martie 2009, a fost eliberata o decizie prin care mi se aduce la cunostinta ca mi se va retine diferenta de 5% pentru perioada 01.2006-02.2008. Fata de aceasta decizie, am depus contestatie la Tribunal, fara a face plangere prealabila la institutia emitenta, bazandu-ma pe dispozitiile art. 85 alin. 2 din Legea nr. 188/1999 si ale art. 1 alin 1 din Legea 554/2004, fara a tine cont de cele ale art. 7 alin. 1 din Legea nr. 554/2004. Nu stiu daca am procedat corect, fiindu-mi teama sa nu imi respinga cererea ca prematur introdusa.
Este un litigiu de munca si nu cred ca se pot aplica prevederile Legii nr.554/2004, intrucat nu va judecati in contencios administrativ pentru ca salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
Sunt functionar public, fiind aplicabile dispozitiile Legii nr. 188/1999, republicata, privind statutul functionarilor publici; este vorba despre o decizie de imputare; ma judec in contencios administrativ, cererea fiind introdusa la Tribunalul Bucuresti - Sectia Contencios Administrativ. Multumesc!
Potrivit art.117 din Legea nr.188/1999, dispozitiile prezentei legi se completeaza cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu reglementarile de drept comun civile, administrative sau penale, dupa caz, in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice. Prin urmare, daca ati incasat o suma de bani la care nu aveati dreptul sunteti obligata sa o returnati.

Alte discuții în legătură

Retinere din salariu functionar public, litigiu pe rolul instantei vasilica53 vasilica53 Revin la o alta inrebare,am primit in luna februarie decizie de imputare a unor penalitati provenite din anul 2008,am facut contestatie la tribunal,este ... (vezi toată discuția)
Decizie de imputare functionar public aalliinnmarian aalliinnmarian Decizia de imputare pt.un functionar public se contesta direct la instanta sau prin procedura prealabila conform art 7 alin 1 din L 554/2004?Se poate imputa in ... (vezi toată discuția)
Retineri din salariu functionar public corin1994 corin1994 In urma cu 3 ani am fost angajat ca functionar public si mi s-a comunicat un salariu. Acum in baza art 84 lit b si art 85 alin 1 si 2 din Legea 188/1999 s-a ... (vezi toată discuția)