Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare

O SC platitore de TVA presteaza servicii de constructii intr-o tara UE. De acolo din tara respectiva cumpara unele obiecte de inventar si unele consumabile. Si obiectele de inventar si consumabilele le foloseste in timpul activitatii in tara respectiva.
Pe factura este pret inclusiv TVA si la fel a si platit pret inclusiv tva.
Acum intrebare: De ex in cazul de fata pe NIR si bon de consum se trece pret cu TVA sau fara? Daca am inteles bine contabilul a inregistrat in balanta in contul 303 pretul inclusiv TVA ( ex. un echipament de lucru care a costat 100 X 19% tva= 119), apare in contul 303 suma de 119 lei si nu de 100, este corect asa? Pentru obiectele cumparate din RO suma din contul 303 este fara tva, este corect asa?
Si a doua intrebare, pe NIR si bon de consum care curs valutar se foloseste? Cel din data cumpararii care coincide si cu data la care au fost date in folosinta obiectele sau cel din data depunerii decontului?

Va multumesc
este corect sa includa si TVA in valoarea bunurilor
se inregistreaza la cursul valutar de la data intrarii n patrimoniu ...decontarea se va face la cursul de la data platii, diferenta se va inregistra pe diferente de curs valutar...
pentru achizitiile din tara nu se include TVA in valoarea bunurilor
Ilie Stanica, Consultant fiscal
corbalb a scris:

este corect sa includa si TVA in valoarea bunurilor
se inregistreaza la cursul valutar de la data intrarii n patrimoniu ...decontarea se va face la cursul de la data platii, diferenta se va inregistra pe diferente de curs valutar...
pentru achizitiile din tara nu se include TVA in valoarea bunurilor

Va multumesc pentru raspuns. Ati putea sa mai imi spuneti cum este corect sa intocmesc NIR-urile si bonurile de consum?
-Pentru achizitiile facute din strainatate, cele la care TVA-ul este inclus in valoarea bunurilor, pe NIR trec pret fara TVA si TVA-ul separat sau doar pretul inclusiv TVA ?
-Pentru achizitiile facute din RO banuiesc ca este corect ca pe NIR sa apara pret fara tva si tva-ul separat?

Aceeasi problema o am si cu bonurile de consum.
-Pentru achizitii din strainatate trec pe bonul de consum pretul inclusiv tva sau fara?
-Pentru achizitiile din RO iarasi cred ca este corect sa trec pe bonuri de consum preturile fara tva?

In balanta trebuie sa fie valoarea calculata la cursul valutar din data intrarii in patrimoniu sau valoarea calculata la cursul valutar din data depunerii decontului?

Va multumesc din nou
alina240, utilizator
NIR:
a) pentru achizitie din strainatate treceti pret inclus cu TVA
b) pentru achizitiile din Romania avem pret fara TVA+TVA= Valoare totala
Bnuri de consum:
a) valoare totala la achizitii din strainatate
b) valoare fara TVA pentru achizitii din tara.
In contabilitate se inregistreaza la cursul valutar de la data intrarii in patrimoniu .
daniela vorovenci a scris:

NIR:
a) pentru achizitie din strainatate treceti pret inclus cu TVA
b) pentru achizitiile din Romania avem pret fara TVA+TVA= Valoare totala
Bnuri de consum:
a) valoare totala la achizitii din strainatate
b) valoare fara TVA pentru achizitii din tara.
In contabilitate se inregistreaza la cursul valutar de la data intrarii in patrimoniu .

Va multumesc si Dumneavoastra pentru raspuns. Am inteles cum trebuie procedat la intocmirea NIR-urilor si a bonurilor de consum. Eu nu sunt contabil, de contabilitate se ocupa un expert contabil. Din ce am vazut eu in balanta apare valoarea calculata la cursul valutar din data depunerii decontului si nu la cursul din data cumpararii dar asa cum spuneam nu sunt contabil.

Asa cum spuneam si mai sus firma presteaza servicii de constructii in strainatate. De ex. se pleaca in strainatate la data de 1 a lunii. In data de 10 a lunii, cumpara cateva scule de acolo (gletiera, ciocan, etc), tot in data de 10 le si da in folosinta acolo fiindca are nevoie de ele. Sa zicem ca in data de 30 se intoarce in tara si depune decontul impreuna cu factura de cumparare a sculelor respective. Cursul valutar din data de 10, data la care a cumparat sculele difera de cursul valutar din data de 30, data la care depune decontul.
Daca am inteles bine data intrarii in patrimoniu este data la care s-au cumparat si nu data la care s-a depus decontul ?
Contabilul spune ca el nu are de unde sa stie ce a cumparat firma acolo decat atunci cand depune decontul, deci trebuie folosit cursul valutar din data depunerii decontului, aici nu l- am inteles, daca doar pentru decontare sau si pentru calcularea valorii de intrare in patrimoniu. Dar in situatia de fata avand in vedere ca sculelel le foloseste direct acolo, este gresit daca intocmeste NIR-ul tot acolo si la cursul valutar din data cumpararii?

Si in cazul in care contabilul a inregistrat in balanta valoarea bunurilor calculata la cursul din data depunerii decontului si nu la cel din data cumpararii , este gresit?
Se utilizeaza cursul valutar din data inregistrarii decontului