Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termen de predare depasit si alte probleme
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termen de predare depasit si alte probleme

Buna ziua,
Am comandat o rochie de mireasa de la un magazin pentru care am platit un avans de 1.000 lei (conform fisa de comanda atasata aici -> [ link extern ] )
, urmand sa mai achit 1.700 lei (inclusiv 400 lei - dantela). Ulterior, deoarece rochia mi-a fost gresita, am ales un nou model mai ieftin (fara dantela). In momentul de fata, desi rochia aleasa de mine este mai ieftina (2.700 - 400 = 2.300) mi se cer aceiasi bani: 1.700 lei.
Nu stiu daca are vreo valoare, dar termenul de predare mentionat in fisa a fost cu mult depasit.
Ce valoare are fisa de comanda pe care am semnat-o? Cum imi pot recupera banii daca nu mai doresc nici o rochie de la acest magazin? Ce pot face daca am schimbat produsul, dar acest lucru nu este mentionat nicaieri (nu exista alta fisa de comanda)?
Nu am primit nici un bon fiscal sau vreun alt document.
Va multumesc anticipat pentru ajutor si sfaturi!
kriptmelody, utilizator
Pe viitor să solicitați chitanță pentru fiecare ban plătit.
Acum trebuie să negociați ... sau să formulați o plângere penală pentru înșelăciune și evaziune fiscală. dacă intenționați să formulați plângerea, este corect să le comunicați mai întai consecințele formulării acesteia ( consecințe foarte grave).