Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie anticipata

Buna ziua

Va cer sfatul intr-o speta legata de cererea de recalculare a pensiei anticipate.
Intre momentul depunerii dosarului la casa de pensii (pensie anticipata partiala) si momentul in care contractul de munca cu angajatorul si inceperea derularii efective a pensiei s-au derulat 4 luni.
In momentul in care persoana a venit cu toate actele la dosar pentru a incepe derularea pensiei efective, a solicitat recalcularea pensiei avand in vedere ca in ultimele 4 luni a lucrat (deci a platit toate taxele si cotizatiile) si ar fi trebuit sa i se ia in considerarare perioada lucrata si sa se scada procentul de penalizare (inca 4 luni lucrate inseamna ca penalizarea scade cu 3%).
Dna de la ghiseu i-a spus ca acest lucru nu se face, fara alte explicatii.

Nu mi se pare logic sa lucrezi inca 4 luni si practic sa te pensionezi cu 4 luni mai tarziu si totusi sa nu conteze.

Puteti va rog sa ma indrumati catre legea care reglementeaza o astfel de situatie si sa ma sfatuiti ce se poate face pentru a obtine un calcul corect al pensiei care ia in considerare data efectiva de pensionare, nu data depunerii cererii?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
1. Functionara de la Casa de Pensii are dreptate.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 64
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate.

(2) Transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin.(1), se face din oficiu.