Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere penalitati pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere penalitati pensionare anticipata partiala

Daca am depus dosarul de pensionare anticipata partiala in noiembrie 2015 , dar nu am intrerupt activitatea , pot beneficia de reducerea penalitatilor conform legii promulgate de presedinte luni?
1. Dvs. aveti deja emisa decizia de pensionare, chiar daca pensia nu a fost pusa in plata.

2. - Ca urmare nu vi se aplica prevederile legii de modificare a Legii 263/2010.
- Legea nu se aplica retroactiv.
multumesc pentru raspuns, ce pot face in acest caz?
1. Daca ati fi retras cererea de pesionare pana la emiterea deciziei de pensionare ati fi putut acum sa depuneti alta cerere de pensionare.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 103
(4) Cererea de pensionare, depusa conform prevederilor alin. (2) sau (3), poate fi retrasa de persoana care a depus-o, pana la emiterea deciziei de pensionare.

Inca odata, multumesc.Dar mai am o nelamurire: Procentul de penalizare se aplica functie de data depunerii dosarului, sau functie de data incetarii activitatii?
La emiterea deciziei de pensionare se aplica prevederile legale de la acea data.