Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie

Buna ziua . Am fost azi la politie. Rezultate probe alcolemie prima 1,25 a doua 1,05 .Am recunoscut tot, inclusiv regrete ,declaratii tot Nu erau complicatii.
Mi sa spus sa ma duc maine sa ma intalnesc cu procurorul lor.
Acesta i-mi va propune sa aleg intre o mediere unde sa accept 1 an cu suspendare fara judecata, sau trimiterea in judecata dupa procuratura etc cu nu stiu ce sanse dupa...
Ce sa fac ? Multumesc
mergeti pe acord de recunoastere a vinovatiei- adica acea mediere de care vorbiti. In instanta cam tot atat veti lua si veti mai plati si ceva cheltuieli suplimentare
V-as recomanda sa discutati inainte cu un avocat despre posibilele modalitatile de individualizare, oricum asistenta juridica este obligatorie la incheierea acordului; daca este vorba despre suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere nu este tocmai bine pentru dvs, multe instante dispun amanarea aplicarii pedepsei pentru situatii similare si aveti sansa sa nu vi se anuleze permisul.
pentru alcoolemie se anuleaza permisul de fiecare data, obligatoriu, din cate stiu eu. Daca cunoasteti altceva, va rog detaliati.
Se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei.( permisul de conducere nu este anulat cand este aplicata aceasta modaliate de individualizare judiciara a pedepsei ).

alexcanciu a scris:

pentru alcoolemie se anuleaza permisul de fiecare data, obligatoriu, din cate stiu eu. Daca cunoasteti altceva, va rog detaliati.

Daca se dispune renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, care nu sunt hotarari de condamnare, permisul nu se anuleaza, dar dvs ar trebui sa stiti asta dle avocat.