Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INCHIDEREA UNUI SRL CU ASOCIAT UNIC LA ADMINISTRATIA ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INCHIDEREA UNUI SRL CU ASOCIAT UNIC LA ADMINISTRATIA FINANCIARA

In urma dizolvarii la ONRC a unui srl cu asociat unic, pt etapa urmatoare, ONRC-ul cere SITUATIA FINANCIARA DE LICHIDARE (RES.BILANT) Ssi un CERTIFICAT FISCAL din care sa reiasa ca societatea respectiva nu are datorii la stat...
INTREBARE>
1. CE DEMERS TREBUIE INTREPRINS LA AF de sector? Se face bilant contabil de lichidare pt perioada 01.01.2009 pana la data Hotararii de dizolvare, respectiv 30.04.2009?
2. Un cont de trez se poate inchide si ulterior ? sau la AF ultima balanta trebuie sa fie cu contul inchis?

multumesc anticipat
Intocmirea situatiei financiare in care se prezinta urmatoarea situatie :
capitatl social detinut de asociati
pierderi ani precedenti /profitul din perioada precedenta
pierdere /profitul curent
furnizori neachitati datorati sau /si datoria care o aveti in legatura cu dividendul.
situatia mijloacelor fixe
situatia TVA, daca este cazul
Nu cred ca aveti nevoie de lichidator , daca lichidarea se face prin dizolvare simultana .
Dupa situatia financiara realizata mergeti la Administratia Financiara pentru depunerea documentelor pentru eliberarea certificatului fiscal.
Dupa ce toate aceste operatiuni sunt realizate mergeti cu documentele cerute de ONRC si faceti demersul radierii.
Ultima balanta trebuie sa fie pe 0,adica toate conturile inchise
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc dnei Consultant si dnei Lichidator pt amabilitatea de a-mi raspunde, mentionez ca soc. nu are nevoie de lichidator deoarece asociatul unic in afara de incasarea unor dividende in valoare de 60 lei nu a avut nici administrator nici salariati ce ar putea contesta Decizia asociatului unic pb.in M.Of. in urma divolvarii soc, nu are pierderi, debitor, etc, ci doar un impozit de plata la cei 60 de lei dividende impozit ce va fi platit, asa cum mi-a comunicat dna Lichidator, la trezorerie.

va multumec,
..in rest, m-am cam lamurit cum vor decurge lucrurile..=D>#-o
Mult succes.