Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

As vrea sa intreb cum a fost posibila o sentinta judecatoreasca de executare silita fara citatie catre mine ca si destinatar?
Daca este vorba de un titlu executoriu, cum ar fi contractele bancare, si numai, acestea se investesc cu putere executorie fara prezenta celui vizat si fara posibilitatea contestarii.
Procedura de incuviintare silita se realizeaza fara citarea partilor,[editat - eronat]
gi-jane2, moderator
Banuiesc ca legea (!!!) permite acest lucru. Cum sa nu te poti apara?
Ba, va puteti apara pe calea contestatiei. Aveti termen 15 zile de a depune contestatia.
15 zile din ce moment? Din momentul in care ar fi trebuit sa primesc instiintarea (pe care eu nu am primit-o, ci am accesat din intamplare pe portaljust.ro) sau din momentul sentintei? Data la care a fost data aceasta sentinta a fost 17/09/14. Multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns!