Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract prestari servicii PFA secretariat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract prestari servicii PFA secretariat

Buna ziua,
Doresc daca se poate o lamurire cu privire la acest aspect : sunt pfa cu activitate secundara 8219"Activitati de fotocopiere de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat " ,si sunt in stadiul de a semna un contract pentru aceasta activitate cu o persoana juridica.Se poate trece in contract ca cele doua parti vor negocia si conveni pretul fiecarei activitati prestate , fara sa se mentioneze vreo suma? Adica eu merg cand ma solicita persoana juridica iar la sfarsitul lunii ii emit factura pentru o suma agreata de ambele parti.

Va multumesc,
Sanatate si numai bine!
officemire a scris:

.Se poate trece in contract ca cele doua parti vor negocia si conveni pretul fiecarei activitati prestate , fara sa se mentioneze vreo suma? Adica eu merg cand ma solicita persoana juridica iar la sfarsitul lunii ii emit factura pentru o suma agreata de ambele parti.

Va multumesc,
Sanatate si numai bine!

si pe factura ce suma urmeaza a se scrie , din moment ce in contract la "rubrica pret" , casuta este goala ?
cum si care sa fie suma agreata de abele parti ?
in cazul in care partenerul este de rea credinta , si vreti sa urmati calea justitiei , ce bani o sa-i cereti (bani care ar trebuii sa fie trecuti in contract) ?

un contract serios , trebuie sa includa , pretul serviciilor , clauzele aferente si de-o parte si de alta si termenul scadent !
clauzele , nu sunt o sperietoare , dar ....doamne fereste , stiti ce bune sunt ?
Va multumesc mult pentru raspuns, aveti dreptate in ceea ce priveste clauzele cu privire la pretul din contract; Ma gandeam cum sa trec in contract acest pret -adica eu merg cand ma solicita persoana juridica (se poate sa ma cheme de 2 ori sau de 20 de ori) iar la sfarsitul lunii ii emit factura pentru o suma,sa scriu o suma pentru fiecare solicitare (respectiv deplasare)?eventul un ordin de deplasare semnat de clientul care ma solicita?

Va multumesc anticipat .
Am uitat sa precizez ca sediul pfa se afla in alta localitate fata de persoana juridica cu care urmeaza sa inchei contractul ,distanta 60 km(dus-intors).
puteti negocia un pret pe vizita , daca aveti 4 vizita si pretul de xxx lei....emiteti factura la sfarsitul lunii cu suma de 4zile X xxx lei+tva si gata.
drumul vi-l decontati dumneavoastra...dar aici intrevine contabililu pe care trebuie sa-l angajati .
Multumesc pentru clarificari