avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract prestari servicii PFA secretariat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract prestari servicii PFA secretariat

Buna ziua,
Doresc daca se poate o lamurire cu privire la acest aspect : sunt pfa cu activitate secundara 8219"Activitati de fotocopiere de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat " ,si sunt in stadiul de a semna un contract pentru aceasta activitate cu o persoana juridica.Se poate trece in contract ca cele doua parti vor negocia si conveni pretul fiecarei activitati prestate , fara sa se mentioneze vreo suma? Adica eu merg cand ma solicita persoana juridica iar la sfarsitul lunii ii emit factura pentru o suma agreata de ambele parti.

Va multumesc,
Sanatate si numai bine!
Cel mai recent răspuns: officemire , utilizator 22:05, 15 Octombrie 2014
officemire a scris:

.Se poate trece in contract ca cele doua parti vor negocia si conveni pretul fiecarei activitati prestate , fara sa se mentioneze vreo suma? Adica eu merg cand ma solicita persoana juridica iar la sfarsitul lunii ii emit factura pentru o suma agreata de ambele parti.

Va multumesc,
Sanatate si numai bine!


si pe factura ce suma urmeaza a se scrie , din moment ce in contract la "rubrica pret" , casuta este goala ?
cum si care sa fie suma agreata de abele parti ?
in cazul in care partenerul este de rea credinta , si vreti sa urmati calea justitiei , ce bani o sa-i cereti (bani care ar trebuii sa fie trecuti in contract) ?

un contract serios , trebuie sa includa , pretul serviciilor , clauzele aferente si de-o parte si de alta si termenul scadent !
clauzele , nu sunt o sperietoare , dar ....doamne fereste , stiti ce bune sunt ?
Va multumesc mult pentru raspuns, aveti dreptate in ceea ce priveste clauzele cu privire la pretul din contract; Ma gandeam cum sa trec in contract acest pret -adica eu merg cand ma solicita persoana juridica (se poate sa ma cheme de 2 ori sau de 20 de ori) iar la sfarsitul lunii ii emit factura pentru o suma,sa scriu o suma pentru fiecare solicitare (respectiv deplasare)?eventul un ordin de deplasare semnat de clientul care ma solicita?

Va multumesc anticipat .
Am uitat sa precizez ca sediul pfa se afla in alta localitate fata de persoana juridica cu care urmeaza sa inchei contractul ,distanta 60 km(dus-intors).
puteti negocia un pret pe vizita , daca aveti 4 vizita si pretul de xxx lei....emiteti factura la sfarsitul lunii cu suma de 4zile X xxx lei+tva si gata.
drumul vi-l decontati dumneavoastra...dar aici intrevine contabililu pe care trebuie sa-l angajati .
Multumesc pentru clarificari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional contract prestari servicii raul bogdan raul bogdan Buna tuturor, si din nou multumiri ca va luati timp sa ne ajutati cu raspunsuri la intrebarile noastre. De aproximativ 2 ani lucrez ca si colaborator cu o ... (vezi toată discuția)
Medicii ( pfa ) au activitate dependenta sau independenta? OFICIU JURIDIC OFICIU JURIDIC Cum cataloghez PFA-urile cu care colaborez in PFA cu activitate dependenta sau PFA cu activitate independenta in urmatoarea situatie : Un SRL cu activitate de ... (vezi toată discuția)
Pfa caen 6202 - pot factura alte costuri? Catalin9871 Catalin9871 Buna ziua, Am un PFA caen 6202 (consultanta in tehnologia informatiei). In contractul cu clientul scrie ca alte costuri necesare desfasurarii activitatii pot ... (vezi toată discuția)