Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul punctaj pana in 1991
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul punctaj pana in 1991

1. Pana in ce an se calculeaza punctajul pentru pensia suplimentara ? pana in 2001?

2. Conform legii 263 pentru calculul punctajului se foloseste salariul mediu brut lunar.
Insa in anexa 7, pana in anul 1991 este trecut numai salariul mediu brut anual.

Acesta inseamna ca pana in anul 1991 pentru determinarea punctajului lunar se foloseste salariul mediu brut anual si nu lunar?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 168
(1) Asiguratii care au contribuit la Fondul pentru pensia suplimentara cu 2%, 3%, respectiv 5%, beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele lunare realizate in aceste perioade, astfel:
a) 16% pentru perioada 1 ianuarie 1967—1 ianuarie 1973;
b) 13% pentru perioada 1 ianuarie 1973—1 ianuarie 1978;
c) 14% pentru perioada 1 ianuarie 1978—1 iulie 1986;
d) 21% pentru perioada 1 iulie 1986—1 noiembrie 1990;
e) 15% pentru perioada 1 noiembrie 1990—1 aprilie 1991;
f) 14% pentru perioada 1 aprilie 1991—1 aprilie 1992;
g) 13% pentru perioada 1 aprilie 1992—1 ianuarie 1999;
h) 22% pentru perioada 1 ianuarie 1999—1 februarie 1999;
i) 17% pentru perioada de dupa 1 februarie 1999.

(2) Asiguratii care au contribuit cu 4% la Fondul pentru pensia suplimentara beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele lunare realizate in aceste perioade, astfel:
a) 26% pentru perioada 1 iulie 1977—1 ianuarie 1978;
b) 28% pentru perioada 1 ianuarie 1978—1 iulie 1986.

i) 17% pentru perioada de dupa 1 februarie 1999??? pana in ce an??

?? 2. Conform legii 263 pentru calculul punctajului se foloseste salariul mediu brut lunar.
Insa in anexa 7, pana in anul 1991 este trecut numai salariul mediu brut anual.

Acesta inseamna ca pana in anul 1991 pentru determinarea punctajului lunar se foloseste salariul mediu brut anual si nu lunar?
1)Pana la 31/03/2001
2)Salariul mediu brut anual.
Revin cu problema calcularii punctajului pe perioada 1980 - 1991, pentru ca sunt in deruta.
Conform
ART. 165

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:

b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;

De aici eu inteleg ca se va imparti salariul meu net din cartea de munca la salariul mediu net anual pe economie din anexa 7 .
Am dreptate eu sau domnul Carp Mircea??
Rog un raspuns urgent si daca se poate argumentat.
Multumesc anticipat.
Raspusul meu s-a referit la:

Legea 263/2010

ART. 96

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.