Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie marita
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie marita

buna ziua,
am inteles ca se maresc alocatiile din nov 2014. cum stim daca beneficiem si noi?
tre sa depunem un dosar cu veniturile undeva? daca veniturile se modifica? eu ca si bani ma incadrez acum. dar voiam sa stiu daca exista si impedimente ca de exemplu masina mai noua de 10 ani-cum au pus la subventiile pt caldura.
am inteles...se pare ca inca nu se stie cum se va aplica legea asta.se pare ca nu beneficiem noi cei cu alocatie de stat ci doar cei cu alocatii complementare...etc...
Sa asteptam sa apara actul normativ in Monitorul Oficial.
OUG nr. 65/2014 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760 din 20 octombrie 2014.

De la 01 din noiembrie 2014 , pentru familiile unde fiecare membru castiga un venit net mediu lunar de pana la 0,40 ISR, adica pana la 200 de lei, cuantumul lunar al alocatiei va fi stabilit dupa cum urmeaza:
- 0,1640 ISR (82 de lei) pentru familia cu un copil;
- 0,3280 ISR (164 lei) pentru familia cu 2 copii;
- 0,4920 ISR (246 lei) pentru familia cu 3 copii;
- 0,6560 ISR (328 lei) pentru familia cu 4 copii si mai multi:

Vedeti si acest articol
www.avocatnet.ro/content/art...
toata lumea raspunde cu articole din lege. voiam un raspuns pe intelesul meu ca in lege ma pot uita si eu.dar o voiam interpretata pe intelesul meu. multumesc oricum, m-am prins si eu ca nu e pt mine.