Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Informare chitante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Informare chitante

Încasarea cotelor de întreţinere este obligatorie numai pe chitanţiere personalizate. DA / NU ?
Care sunt reglementările în vigoare?
Cine reglementeaza aceasta activitate?

Ministerul Economiei şi Finanţelor
Reglementare din 09/11/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 846bis din 10/12/2007

Reglementare contabilă privind organizarea şi conducerea contabilităţii în partidă simplă de către persoanele juridice fără scop patrimonial

NOMENCLATORUL
privind principalele registre şi formulare, comune pe economie,
privind activitatea financiară şi contabilă, utilizate de persoanele
juridice fără scop patrimonial care organizează şi conduc
contabilitatea în partidă simplă

Daca intrebati doar de chitantiere, in acest nomenclator o sa gasiti ca codul pentru chitantiere este 14-4-1.
Cam toata lumea buna din RO foloseste acest tip de chitante care pot fi:
- personalizate, se procura de la diverse firme care tiparesc tot felul de documente financiar contabile;
- nepersonalizate, se gasesc la orice librarie de cartier;
- intocmite cu mijloace informatice, dar care trebuie sa respecte prevederile legale de intocmire;

Daca va referiti la plata intretinerii, aceasta poate fi achitata in mai multe feluri;
- la casieria asociatiei;
- prin mandat postal, pe adresa asociatiei;
- direct in contul asociatiei;

Buna ziua.
Da, este obligatorie. Legislatia care reglementeaza utilizarea chitantelor personalizate pentru incasarea cotelor de intretinere de catre Asoc. de proprietari: HG 1588/2007.
Chitantele pot fi si pe formulare nepersonalizate - din cele care se gasesc la papetarie, dar in acest caz trebuie stampilate cu datele de identificare ale asociatiei - denumirea asociatiei, CIF.