Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere pierduta legea fondului funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere pierduta legea fondului funciar

S-a reconstituit dreptul de proprietate in baza legii 18/1991 asupra unui teren intravilan. Persoana beneficiara are contract de v-c din 1957 in care scrie de la cine a cumparat terenul, CF-ul vechi inainte de colectivizare in care e trecut contractul de v-c, are cerere de inscriere in CAP, are TP-ul eliberat in 1994, a locuit o viata in casa de pe acel teren intravilan.
Beneficiarul a decedat in 2011 si mostenitorul sau trebuie sa prezinte in instanta actele care au stat la baza emiterii acelui TP intr-un proces de fond funciar, doar ca cei de la Primarie nu gasesc cererea de reconstituire a dreptului de proprietate formulata de decedat.
Ce e de facut?

Multumesc.
Aceste reconstituri de drepturi de proprietate au făcut obiectul unor legi speciale. Pentru a se constata calitatea de persoana indreptatita, este obligatoriu sa se facă dovada depunerii in termen a acestor cereri.
Se sustine de cineva ca decedatul nu ar fi depus cerere de reconstituire?
Sunt mai multe persoane trecute pe titlu ca beneficiare sau decedatul e singurul beneficiar.
Daca primaria nu gaseste cererea, pot exista doua explicatii:- decedatul nu a depus cerere de reconstituire, ci a fost depusa de alt beneficiar inscris pe titlu de proprietate;
- sau a fost pierduta de cei de la primarie, dar nu vad cum puteti dovedi acest lucru.
Cererea se presupune ca a fost depusa in termen, titlul de proprietate a fost deja eliberat in 1994.
Pe titlul de proprietate e trecut un singur beneficiar, adica decedatul. Nu exista altii trecuti.
xyz2012, utilizator
Se prezuma, deci, ca a existat cerere si a fost depusa de catre decedat in termen, caci altfel nu se elibera titlul de proprietate. E posibil ca primaria sa o fi pierdut si nu i se poate reprosa mostenitorului acest lucru.
Ce anume se contesta la titlul respectiv? Si pentru ce se cere cererea de reconstituire? Chiar nu inteleg la ce foloseste acum.
O terta persoana cere anularea TP-ului in instanta, acesta sustine ca defunctul nu a fost indreptatit sa ceara reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenului respectiv.
Mostenitorul are cam toate actele dupa cum le-am enumerat in primul mesaj, doar acea cerere ii lipseste.
In anexa 2a in care a fost validat decedatul conf. legii 18/1991, este mentionata acea cerere?
Chiar daca nu gasim cererea, tot trebuie sa fi fost inregistrata undeva, intr-un registru, in anexele de validari etc... ce parere aveti?