Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comision(import)???
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comision(import)???

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:

1. X este actionar impreuna cu Y la firma Z;
2. X are si propria firma;
3. Y are relatii bune cu o firma din afara UE si poate nogocia un pret bun;
4. X si Y vor sa aduca respectiva marfa in tara dar in operatiunea de import sa apara doar Y si firma Z, urmand ca ulterior sa imparta marfa, X si firma lui platind pe marfa pretul de achizitie + un comision in care care sa cuprinda cheltuielile efectuate de Y si firma Z(transport, operatini vamale etc.)

Vor sa procedeze asa pentru ca:
- Y nu are bani destui incat sa cumpere un container intreg cu marfa respectiva;
- X nu ar obtine un pret atat de bun de afara;
- nu are rost ca Y si firma lui sa aduca un container pe jumatate gol;
- grupajul(containerul cu doi sau mai multi destinatari), ar costa mai mult.

Se poate incheia un contract de comision de import in care X si firma lui sa imputerniceasca pe Y si firma Z:
- sa gaseasca furnizorul extern;
- sa negocieze un pret cat mai bun;
- sa aduca marfa in tara pe numele firmei Z urmand ca ulterior sa vanda jumatate din marfa lui X si firmei lui?????

Stiu ca pare incalcit.
M-as bucura daca s-ar discuta la obiect.
De ce nu faceti un contract de asociere in participatiune in care sa prevedti ca activitatea se desfasoara, mai pe romaneste, pe firma Z, iar dupa ce vindeti marfa impartiti profitul cum vreti?
Ar fi o varianta, insa ...... nu tine de mine. Ei vor ceva in genul ala..............
Atunci incheiati respectivul contract de comision(import), asa cum doresc exportatorii.
da, se poate incheia un astfel de contract
Contractul de comision este practicat in toata europa, si asa cum ati expus dvs este perfect legal sa il incheiati si sa mai adaugati ca eventualele litigii aparute intre partile contractante sa fie rezolvante la instantele din Romania ca sa nu va complicati daca apar probleme cu procese prin strainatate care sunt costisitoare.