Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata lift

Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje la etajul 1, dar este blocat liftul la acest etaj , insa administratorul ne obliga sa platim lunar suma de 12 lei. Ce putem face sa nu mai platim avand in vedere ca nici nu putem folosi liftul? Multumsc mult!

adresa la asociatie sa-l repare.
Nu este defect
Daca nu este defect, folositi-l!
Cine stie raspune - aceasta este regula pe toate forumurile, asa ca, @romibaro - putintica rabdare...
Chestiunea ca liftul functioneaza, nu aceasta este problema, numai ca, de obicei asa se procedeaza la blocurile P+10, chipurile se face nush'ce economie la plata mentenantei liftului.
Ca sa inteleaga oricine citeste acest topic, cheltuielile pentru functionarea liftului sunt de doua feluri:
- cheltuieli cu energia electrica consumata penteru functionarea liftului - care se reparizeaza proportional cu nr. de persoane care locuiesc in bloc - cu mentiunea ca AG a proprietarilor poate hotari ca proprietarii de la parter si et. 1(unde este blocata usa liftului) sa achite costuri cu e. electrica pe jumatate cat le revin celorlalti proprietari;

- cheltuieli cu mentenanta liftului - care se reparizeaza fiecarui proprietar din aceasta scara/bloc, proportional cu cota-parte indiviza de proprietate.

Daca mai sunt neclaritati, graiti...
Adam Grecu, utilizator
Platim aceeasi suma toti locatarii ceea ce nu mi se pare corect, avand in vedere ca cei de la 1 nu-l putem folosi. Ce putem face?
persi, utilizator