Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere nula?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere nula?

Buna ziua,

Am primit astazi decizia de concediere pentru restructurarea postului si in ea se precizeaza ca poate fi contestata in termen de 30 de zile la Tribunalul Bucuresti, in conditiile in care eu am domiciliul in alta localitate. Le-am semnalat acest aspect, spunandu-le ca trebuie inlocuit Tribunalul Bucuresti cu tribunalul pe raza caruia reclamantul isi are domiciliul (potrivit art 284, alin.2 din Codul Muncii) iar raspunsul a fost ca exista ceva mai presus de codul muncii in care se specifica Tribunalul Bucuresti. Intrebarea mea este daca aceasta neregula constituie motiv suficient pentru nulitatea deciziei? Va multumesc.
Atata timp cat veti depune contestatia la instanta competenta, aceasta nulitate va fi acoperita. Deci, nu va ajuta doar aceasta mentiune eronata in decizie.
Multumesc pt raspuns. In decizie se mai precizeaza ca voi primi ca si compensatie un salariu lunar brut. Trebuie sa ma astept sa primesc in mana suma reprezentand salariul meu brut? Sunt scutite de impozite salariile compensatorii?
Va pot raspunde la prima intrebare: da, este vorba de salariul dvs.
Acest salariu compensatoriu se supune tuturor taxelor si impozitelor, nu este excpetat de lege.
Insa eu ce suma trebuie sa ma astept sa primesc daca in decizie se specifica ca voi primi ca si compensatie un salariu lunar brut? Salariul brut sau cel net pe care l-am primit si pana acum in fiecare luna? Multumesc