Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

Am primit in data de 11.01.2010 instiintare ca postul mi se desfiinteaza si ca atare voi primi in afara drepturilor care mi se cuvin pana la incetarea contractului individual de munca ,o compensatie la nivelul unui salariu lunar avut.
Intrebarea mea catre dvs este daca salariul compensatoriu va fi brut sau net si daca acea luna este considerata vechime in munca.

Multumesc anticipat !
1. Perioada de preaviz face parte din contractul individual de munca, deci este vechime in munca.
2. Salariul compensator se acorda sub forma bruta, se adauga la salariul din ultima luna si se impoziteaza.
Salariu brut de incadrare, se cumuleaza cu celelalte venituri pentru care se face plata/lichidarea si se impoziteaza. Faptul ca primiti un salariu compensator nu inseamna si o luna in plus la vechime.