avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in zi nelucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in zi nelucratoare

Buna ziua,

Daca data de incetare a unui CIM incheiat pe durata determinata cade intr-o zi nelucratoare ( 15 Noiembrie - sambata ) cand anume se opereaza in revisal ? Si ce data se trece pe Decizie?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: ContSters332571 , utilizator 19:52, 13 Noiembrie 2014
In REVISAL se va opera data incetarii c.i.m. = 15.11.2014, apoi transmiterea revisal-ului se va putea face , fara nicio problema , in data de luni 17.11.2014.
Multumesc pentru raspuns.Ma depaseste problema cu revisalul, dar am vointa :)

Contractul in cauza este incheiat pe 13 octombrie cu data de incepere 15 octombrie, data incetare 15 noiembrie, si transmis in revisal pe 14 oct. Am avut intentia de a opera acum incetarea in revisal si din greseala in loc sa selectez 15 noiembrie.am selectat 13 noiembrie.Am facut apoi corectie.Apoi am remarcat ca la motivul incetarii imi aparea art 55, ceea ce nu e real.Am facut inca o data corectie si am selectat art.56 i - incetare la termen.Si in acest moment sunt blank pt.ca nu stiu ce am de facut in continuare astfel incat sa fie bine...La o ultima verificare, contractul apare incetat insa daca dau click pe el, la rubrica incetare imi apare data de 15 noiembrie.Habar nu am daca intr-un final am facut bine ce am facut, pana la punctul asta..
Ultima modificare: Joi, 13 Noiembrie 2014
ContSters332571, utilizator
Daca la data incetarii c.i.m. ati trecut data de 15 noiembrie , atunci aceasta data va apare ca fiind data incetarii c.i.m.

In raportul per salariat cum apare ?
In raportul per salariat imi apare asa:
- data incepere 15 octombrie/data incetare 15 noiembrie.
- la interval vechime: 15 octombrie - 12 noiembrie.
Ce fac cu el , il transmit maine in reges , e ok ? sau il transmit luni?!
incetarea c.i.m. se opereaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
In speta, data transmiterii REVISAL-ului va fi data de 17.11.2014, intrucat data de 15.111 cade intr=o zi nelucratoare (sambata).

Alte discuții în legătură

Reluarea activitatii dupa cic cristinasova cristinasova Buna ziua! Am un angajat care a avut CIC din data de 10.02.2015-10.02.2017, reluarea activitatii trebuie facuta pe data de 11.02.2017 dar cade sambata, ... (vezi toată discuția)
Probleme completare revisal garbiny garbiny Am completat la un salariat,in Revisal,datele de contract ale unui salariat angajat pe perioada determinata de 1 an in felul urmator: data ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua, Va rog, ajutati-ma cu un raspuns: cim perioada determinata de trei luni , pe perioada cuprinsa intre data de 23.05.2014 – 23.08.2014 . In ... (vezi toată discuția)