Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprirea- obligatii banca fata de client
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprirea- obligatii banca fata de client

Buna ziua !
Am si eu o intrebare, daca Banca are obligatia de a anunta infiintarea popririi , daca au obligatia si nu au facuto cum pot fi trasi la raspundere.Mi s-au retinut niste bani in baza unei popriri, nu suma era importanta, ideea e ca daca eram anuntat din timp si nu mai foloseam contul respectiv. Poprirea a fost infiintata de 5 iar eu am depus niste bani pe 13 .Unde pot sa ma adresez?
Poprirea o infiinteaza executorul fara somatie, tocmai asta e situatia pe care vor s-o evite- sa fiti pus in garda si depunerile sa nu mai ajunga in acel cont sau sa retrageti banii din acel cont.
banca nu a gresit cu nimic.
Eu sunt clientul bancii, banca are o relatie comerciala cu mine imi ia periodic o anumita suma de bani sa-mi administreze banii , de banii care mi ia ar putea sa ma anunte. Nu mi se pare normal, o sa ajung la OPC cel putin
buna ziua domnule,
am fost intr-o situatie similara anul trecut in decembrie, o firma de recuperare a cerut executare silita( la fel suma era neimportanta ) un executor a infiintat poprirea banca cu care am relatii de 21 de ani nici macar nu a catadicsit sa trimita un e-mail ceva pentru ca era vorba de diurna externa si aceasta diurna nu poate fi poprita conform CPV si se vede clar in depunere ce reprezinta acele sume de bani in acelasi timp CPV spune ca banca nu are obligatia sa instiinteze clientul deci cum spunea ''gi-jane2'' a procedat corect ....inteleg si in cazul meu
cum dracu sa procedeze corect aia era diurna si se vedea asta , eu eram in Vietnam cu conturile de euro blocate timp de doua saptamani, situatia hilara si tragica era ca timp de doua saptamani nimeni nu stia ce trebuie sa faca
de fapt eu nici nu stiam ca am fost execuatat silit ca nu am fost citat, nu puteam face tranzactii bancare nimeni nu suna nimeni nu spunea nimic si dupa doua saptamani de cearta terbila cu banca am aflat ca EU trebuia sa sun banca sa incuviintez plata catre creditor (fara sa am habar cine si de ce ma poprit)
.....TERIBIL ....
ai o solutie stimate domn ...sa stai cu ochii pe portal.just.ro sa vezi cine te pandeste la colt...poate nici asta nu ajuta ca se posteaza tardiv iar cand banca cu care ai relatii e in contract direct cu firma de recuperare (cazul meu)esti ARS:(
sincer, nu ma mai intereseaza , suma pentru care era instituita poprirea era de ... sa nu mai spunem , prin poprire s-a recuperat mai mult de jumatate, pe mine m-a deranjat atitudinea bancii. Oricum nu ma mai intereseaza sa platesc restul