Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva.

Buna seara, as dori sa stiu cat timp dureaza sa ajunga o hotarare judecatoreasca daca divortul a fost de comun acord...Multumesc !!!

Cred ca va referiti la motivarea acestei hotarari, care dureaza in functie de gradul de aglomerare a instantei respectiva.
Teoretic hotararile civile se redacteaza in cel mult 30 de zile de la redactare, practic insa termenul este de cele mai multe ori depasit.
Daca si in cazul dvs.se intampla sa se depaseasca acest termen, aveti posibilitatea sa formulati o cerere prin care sa solicitati urgentarea redactarii hotararii.
De unde iau formularul, apoi ce fac cu el unde il trimit.? Va multumesc

Doamna Avocat Silvia, sedinta am avut pe 28 oct. termenul de o luna inca nu a trecut dar nu au fost probleme la divort de nici un fel iar ideea e ca eu as vrea sa imi schimb buletinul...Multumesc

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Este o cerere simpla prin care solicitati urgentarea redactarii, pe care o puteti scrie de mana, intemeiata pe disp.art.426 al.5 c.proc.civ si adresata presedintelui instantei respective.